DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 22°C
Çok Bulutlu

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı: Kafkas Üniversitesinde aşıklık/halk ozanı bölümü açılması için harekete geçtik

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı, Kars Kafkas Üniversitesinde âşıklık/halk ozanı bölümü açılması için ilgili kamu kurumlarıyla görüşmelere başladıklarını belirterek, “Anadolu kültürünün yüzyıllardır devam eden bu köklü geleneğini akademik ortamına taşıyarak, işsizlik belasıyla boğuşan gençlerimize bir ışık yakmayı hedefliyoruz” dedi.

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay Erdağı: Kafkas Üniversitesinde aşıklık/halk ozanı bölümü açılması için harekete geçtik
06.12.2020
A+
A-

Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Oktay  Erdağı, Anadolu kültürünün eşine az rastlanır ‘âşıklık’ geleneğinin canlandırılması ve güçlendirilmesi için harekete geçti.

Erdağı, bugüne kadar usta-çırak ilişkisiyle yürütülen âşıklık sanatının, Kars Kafkas Üniversitesinde akademik ortama taşınması gerektiğini belirterek, devletin ilgili kurumlarına konuya anlatmak üzere adımlar attıklarını açıkladı.

Aşıklık geleneğinin, kültür varlığımızın önemli bir parçasını oluşturduğunu vurgulayan Oktay Erdağı, Aşıklık çağlar süren deneyimlerden geçerek biçimlenmiş, kendine özgü icra töresi, kuralları olan bir gelenektir. Ancak sahip çıkılmadığı takdirde yüzyıllarca yıllık bu güzel kültür yozlaşacak ve giderek kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır” diye konuştu.

AZERBAYCAN İYİ BİR ÖRNEKTİR

Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanatlar Üniversitesi‘nde temaslarda bulunduklarını kaydeden  Doğru Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdağı, Azerbaycan’ın müzik eğitimi konusunda uluslararası düzeyde olduğu herkesin kabulüdür. Halk Ozanı (aşık) yetiştirilmek üzere 4 yıllık bir akademik eğitim de verilmektedir. Burada eğitim gören öğrenciler Azerbaycan ve Dünya edebiyatı, felsefe, sosyoloji, halk hikayeleri, diksiyon, şan, başta piyano ve saz olmak üzere çeşitli müzik aletlerinin çalınması vb. dersleri alıyor. Derslere konuyla ilgili uzman akademisyenlerin yanı sıra bizde de  sayıları her geçen gün azalan  tecrübeli halk ozanları (aşıklar) da girmektedir. Bu başarılı örneğin Kars’a da uygulanmaması için hiçbir neden yoktur” şeklinde konuştu.

“YÖK İNCELEMEDEN REDDETTİ”

Oktay Erdağı, sözlerine şöyle devam etti.

Kars Kafkas Üniversitesinde bir Halk Ozanı (aşık) Eğitimi Bölümü’nün açılması halinde bu güne kadar usta-çırak ilişkisiyle yürütülen aşıklık sanatının akademik eğitimle daha ileri taşınabileceğini değerlendiriyoruz. Bu konuda birçok kamu kurumuyla görüşmelere başladık. İlk girişim Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapıldı. Bu eğitim gerçekleştiği takdirde Kars’ta işsizlikle boğuşan gençlerimizin, köklerinden gelen bu kültürü yaşatabileceğini, müzikle uğraşarak, Anadolu kültürüne ve aşıklık sanatına katkı sağlayabileceklerini anlattık.

İlk cevap Yüksek Öğretim Kurumu’ndan geldi ama maalesef konunun anlaşılıyor ki konunun önemi anlaşılmamış. YÖK‘ün 09/08/2020 tarihli cevap yazısında, ‘Bölüm fakülte ve programların açılması üniversitelerin teklifi üzerine değerlendirilmektedir. Bilgilerinize arz ederim’ denilmiştir. Bu yazışma bile ülkemizdeki eğitimin hali pür melalini ortaya koymaktadır. 

Düşünebiliyor musunuz, şu anda 70 üniversitenin 77 bölümünde  yeterli öğretim üyesi, havaalanı ve hiçbir havacılık faaliyeti olmayan hatta üzerinden  tek bir uçak dahi geçmeyen bir çok il ve ilçede havacılık eğitimi verilmesine izin veren YÖK, Kars Kafkas Üniversitesinde böyle bir bölümün açılmasını gerekli incelemeyi dahi yapmadan reddetmiştir.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Söz konusu bölümlerden yılda yaklaşık 10 bin mezun verilmiş olmasına rağmen bunların en fazla sadece  500’ü iş bulabilmektedir. Geriye kalanlar ise işsiz güçsüz dolaşmaktadır. Bırakın iş bulmayı bunlar staj yapabilecek herhangi bir havacılık kurum veya kuruluşu dahi bulamadıkları bilinmektedir. Havacılık eğitim kalitesinin yerlerde süründüğü biz havacıların malumudur… Son yıllarda havacılığımızın gelişim trendini de dikkate alan bazı özel üniversitelerin bu konuyu istismar ettikleri ve binlerce mağduriyet yaşattıkları da bilinmektedir. Şimdi küresel bir kriz yaşanmaktadır. Ne olacak bu gençlerin durumu? En son olarak Pegasus’un Sabiha Gökçen kazasını televizyonlarda değerlendiren ve havacılık eğitimi veren bir üniversitemize öğretim üyesi olduğu anlaşılan bir arkadaşımızın havacılığın temel kavramlarını dahi bilmediğini görünce şahsen ben  yıkıldım.

Biz gerek üniversitelerimiz, gerek ilgili kurumlar nezdinde görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bu konunun Kars ve bölgedeki gençlerimiz için önemini kararlı bir şekilde anlatacağız. İnanıyorum ki bu köklü geleneğimizi ayakta tutacak ve gençlerimize ışık olacak bu çalışmayı başarıyla sonuçlandıracağız.”

YORUMLAR