DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 22°C
Çok Bulutlu

ABD emperyalizmine karşı hep birlikte ‘hayır’!

16.12.2020
A+
A-

ABD, Rusya‘dan aldığımız S-400 füzelerine karşılık Türkiye‘ye yaptırım kararı aldı.

S- 400 füzelerinin alımı, ülkemiz için askeri olduğu kadar, aynı zamanda bağımsızlığımızı ve tarafımızı da belirleyecek siyasi bir karardır.

Bir gün önce Almanya‘nın da ağırlığını hissettirmesi neticesinde AB, ülkemize yaptırım kararı almaktan vazgeçti.
ABD, AB ve içimizdeki muhalif partilerin amacı Tayyip Erdoğan‘ı ister yasal, isterse yasal olmayan yollardan iktidardan uzaklaştırmaktır.

Bunun için de yapmayacakları bir şey yok!

ABD bu konuda 15 Temmuz‘da FETÖ vasıtasıyla bir darbe girişiminde bulunacak kadar alçaklaştı.

Gelinen son noktada ise yapacağı yaptırımlarla amacına ulaşmak istiyor. Ancak bu uygulamada başarılı olacağından emin değil.

Bu senaryo ABD ve AB‘nin ortak senaryolarıdır. Biden‘in görevi devir alacağı bir zamanda, bu karar alınıyor. Karar AB tarafından reddedilirken, ABD tarafından kabul ediliyor. Avrupa iyi polis, Trump ve ABD kötü polis…

ABD ve dolayısıyla AB ekonomik, siyasi, askeri konularda ülkemize yüklenecekler. AB, Türkiye ile ABD arasında ara bulucu olacak. Eğer Türkiye bu yaptırımları kaldıramazsa sorun yok, yaptırımlara devam…

Eğer bu yaptırımlara rağmen dimdik ayaktaysa, araya AB girecek, günah keçisi olarak Trump gösterilecek ve bir şekilde Türkiye ile anlaşmış olacaklar. Çünkü ABD‘nin Türkiye‘yi karşısına alması demek, bölgede bunca zamandır yaptığı masrafların, çalışmaların boşa çıkması ve en önemlisi de bölgeden alacakları payın minimum seviyeye düşmesi demektir.

İsrail‘in güvenliğinin riske girmesi demektir. Kukla devletin kurulamaması demektir. İtibarsızlığa uğraması demektir.

Gelelim içimizdeki muhalefet partilerine… Milletimizin ABD‘ye olan tepkilerini biliyorlar. ABD ile mücadelede gösterilecek doğru ve kararlı tavır, aynı zamanda iç siyaseti de belirleyecek siyasi bir tavır olacaktır.

Muhalefet, ABD‘nin bu çıkışı karşısında bıyık altından gülerek, iktidarla birlikte ABD‘ye tavır aldı. Oysa muhalefetin iktidarla uzlaşır bir yanı yok. Tayyip Erdoğan‘ı devirmek ABD, AB ve muhalefetin ortak paydalarıdır.

İktidarlar sırtında yumurta kefesini taşır. Herhangi bir başarısızlığın bütün günahı onlara mal edilir. Varsa bir sevap da sevabı sahiplenenlerden iktidara sıra gelmez.

Bizim bu mücadelede, hiçbir siyasi çıkarı ön plana çıkartmadan, muhalefetle de iyi geçinmeye çalışarak, milleti birleştirerek, doğru kararlar alıp bu kararları milletimizle birlikte hayata geçirmemiz gerekiyor.

Allah (cc), milletimizin ve devletimizin yardımcısı olsun.

Allah (cc) ABD, AB, Rusya, Çin, İsrail ve yerli işbirlikçilerini kahretsin. AMİN

YORUMLAR