Dolar 8,3444
Euro 10,1982
Altın 501,43
BİST 1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 21°C
Gök Gürültülü
Kars
21°C
Gök Gürültülü
Çar 24°C
Per 27°C
Cum 28°C
Cts 28°C

Kars’ta ‘İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı’ yapıldı

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün başkanlığında ‘İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı’ yapıldı. 

Kars’ta ‘İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı’ yapıldı
A+
A-
20.01.2021
ABONE OL

Valilik Gazi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, kaymakamlar ve şehirdeki kamu kurum-kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türker Öksüz, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde hazırlanan Kars’ın afet durumu, afet planı ve afet planında öngörülen hususlar hakkında bilgilendirme yapılacağını belirterek,  “İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP), ilin afetselliğini ve afetlerin olası etkilerini ortaya koyan ve bu etkileri en aza indirebilmek için; afetler olmadan gerçekleştirilmesi gereken çalışmaları bir süreç dahilinde tarif eden, sorumluları ve sorumlulukları tanımlayan, sürdürülebilir bir plandır. Afet, hem can ve mal kaybına yol açan hem de orta ve uzun vadede sosyal yönden kayıplara yol açan, ülkelerin kalkınmalarına olumsuz etki yapan çok önemli bir konudur. Deprem, heyelan, çığ düşmesi, sel baskını, tsunami, teknolojik kaynaklı bazı doğa olaylarının hepsini afet başlığı altında değerlendiriyoruz ve bunlara karşı tedbirli olmanın da afetlerin meydana getirdiği olumsuz etkileri en aza indirmede çok önemli olduğunu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Afete karşı hazırlıklı olma bilincinin, mutlaka bütün toplumda, 83 milyon vatandaşımızın zihninde, beyninde gelişmesi gerektiğini vurgulayan Vali Öksüz, aksi takdirde afetlerin meydana getirdiği sıkıntıları çözmemiz mümkün olmayacağını söyledi.

Yapılan araştırmaların, afet öncesi yapılacak 1 TL’lik bir önlemle afet sonrası meydana gelebilecek 7 TL’lik bir zararı önlemenin mümkün olduğunu ortaya koyduğunu belirten Öksüz, bu oranın bazen 100’lere kadar çıkabildiğini, afet öncesi hazırlığın ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından bu rakamların çok önemli olduğunu söyledi.

EĞİTİMLERLE AFET BİLİNCİ VE FARKINDALIK OLUŞTURULACAK

2021 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edildiğini belirten Türker Öksüz, gerek İçişleri Bakanlığı gerekse AFAD Başkanlığı’nın bu konuda çok önemli hazırlıklar yaptığını, Kars‘ta da afet eğitim seferberliği başlatılacağını, temel afet bilinci ve farkındalık eğitimi yapılacağını söyledi.

Öksüz, toplumun her kesimine; afetin önemi, afetin hazırlığında nelerin önemli, çevremizde afete ilişkin riskler nelerdir, ilimizde afet konusunda hangi risklerle karşı karşıyayız, afet ve acil durum planımız nedir, afet ve acil durum çantası nedir, nasıl hazırlanır, içinde neler var, afet anında doğru duruş şekilleri neler olmalıdır, herhangi bir depremde, afet ve acil durumda ilk 6 saat neler yapmalıyız, ilk 6 saatte uyulması gereken kurallar nelerdir, afet sigortası neden önemlidir, kimyasal, biyolojik, nükleer tehditler, tehlikeler nelerdir, binalarımızın güvenliği, tahliye ve toplanma alanları gibi konuların, sosyal medya üzerinden, uzaktan eğitimle, yüz yüze eğitimle ve kamu spotu kullanılarak anlatılacağını söyledi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, muhtarlıklar, özel sektör kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının bu sürecin içine girmesi gerektiğini vurgulayan Türker Öksüz, eğitimde başarılı olunması için tüm birimler arasında mutlaka bir işbirliği ve dayanışma sergilenmesinin gerektiğini, bu eğitimlerin ve farkındalık çalışmalarını bütün toplumu kapsayacak şekilde yapılacağını söyledi.

İl Afet ve Acil Müdürlüğü tarafından ilimizde verilen eğitimlere de değinen Öksüz, 2019 yılında 18 bin 577 kişiye afet bilinci eğitimi, 2020 yılında 38 kurumda 107 kişiye sivil savunma eğitimi, 355 kişiye temel afet bilinci eğitimi 270 kişiye yangın eğitimi, 107 köyde, muhtarlıklarda 1857 kişiye temel afet bilinci eğitimi olmak üzere toplamda 2 bin 745 kişiye eğitim verildiğini söyledi.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili  Türker Öksüz’ün konuşmasının ardından Kars İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Oktay Aygan tarafından İl Afet Risk Azaltma Planı hakkında sunum yapılarak katılımcı kuruluşlar bilgilendirildi.

Kaynak: Kars Valiliği