DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 22°C
Çok Bulutlu

Kars Valiliği duyurdu: İşte alınan normalleşme kararları!

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlığında, 2 Mart 2021 tarihinde olağanüstü toplanan ‘Kars İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nde alınan kararlar, kamuoyuyla paylaşıldı. 

Kars Valiliği duyurdu: İşte alınan normalleşme kararları!
03.03.2021
A+
A-

İşte ‘orta riskli’ iller arasında yer alan Kars‘ta, salgınla mücadelede alınan normalleşme kararları;

 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esaslar, aynı şekilde uygulanacak.
 • Hafta içi ve hafta sonlarında 21:00-05:00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.
 • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılacak ve bu yaş grupları, toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler.
 • Girişlerde HES kodu sorgulanması ve seyirci alınmaması kaydıyla halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler, 09.00-­19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

NİKAH, DÜĞÜN VB. ETKİNLİKLER

 • Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak şartıyla yapılabilecek.
 • Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler; kişi başına 8 m2 alan bırakılması, aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının 300’ü geçmemesi ve ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbirin alınması şartıyla yapılabilecek.
 • Ayrıca bu tür etkinlikler, Valilik ve/veya Kaymakamlıklara en az 3 gün önceden bildirilecek. Böylece kurallara riayet edilip edilmediği, denetim ekiplerince kontrol edilecek.
 • Benzer şekilde nikah- düğün organizasyonlarında da işletmeciler, kişisel verilere yer vermeden, hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya düğün yapılacağını en az üç gün önceden Valilik ve/veya Kaymakamlıklara, ‘e-Devlet’ ya da ‘İçişleri Bakanlığı e-başvuru’ sistemi üzerinden veya doğrudan dilekçeyle bildirecek.
 • İl genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri normale döndürülecek. Gerek görülmesi halinde Valilik, kademelendirilmiş mesai başlama ve bitiş saatleri belirleyecek.
 • Okul, cami, lokanta, iş yeri ve restoran gibi yerlerde temizlik, maske ve mesafe kurallarıyla alakalı bilgilendirme yapılacak.

EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ

 • 2 Mart Salı günü itibariyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacak.
 • Tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek.
 • Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı, İlkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki (2) gün,  Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, Ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat, Lise hazırlık 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün, Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.
 • Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecek.
 • Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecek. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecek.

YEME-İÇME YERLERİ

 • Kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-­içme yerleri  ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için;
  • Mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekânda bulunabilecek masa-­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek.
  • Bu risk gruplarındaki yeme­-içme yerleri 19:00-­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­-al şeklinde, 21.00-­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.
  • Kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-­içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.
  • HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında, mekânda kesinlikle fazladan masa-­koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek. 
YORUMLAR