DOLAR 8,2307
EURO 10,0616
ALTIN 485,25
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 19°C
Gök Gürültülü

Siyaset Analizi – DEVA Partisi 1 yaşında

10.03.2021
A+
A-

DEVA Partisi birinci yaşını dün itibariyle tamamladı.

Partinin kuruluş dilekçesi 9 mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığına verildi. Mart ayının 11’inde Bilkent Oteli‘nde lansman toplantısı yapıldı. İlginç bir şekilde, Türkiye‘deki ilk covid-19 vakası da aynı gün tespit edildi.

Kurucular kurulu 90 kişilik geniş bir kadrodan oluşuyor. Her kesimden oluşan kadro içerisinde, eski siyasetçiler olduğu gibi ilk defa siyasete girmiş genç bir ekip de yer alıyor.

Kurucular kurulunda Kürt nüfusun temsiline gerekli önemin verildiği hemen göze çarpıyor. Yaklaşık 30 kurucu üye, Kürt kökenli siyasetçilerden oluşuyor.

Son 19 yıllık siyasi süreçte özelikle AK Parti‘de milletvekilliği yapmış, buna ilaveten bölgenin kültürel hassasiyetlerini de cesurca savunmuş birçok popüler siyasetçi, Genel Merkez Yönetim Kurulunda, Başkanlıklar kurulunda görev aldı.

Sayın Mehmet Emin Ekmen, Medeni Yılmaz, Faruk Ünsal, İkram Dinçer gibi pek çok kişiden bahsediyoruz.

2020 yaz aylarında yoğun bir kongre süreci yürüttü DEVA Partisi…

43 il kongresini tamamladı. Böylece büyük kongreye gitmek için gereken ’41 il kongresini tamamlama’ sınırını da geçmiş oldu.

Genel Başkan Sayın Ali Babacan, il kongrelerinin hepsine katıldı. Kendisine has bir üslupla, 40 dakikayı geçmeyen etkili konuşmalar yaptı.

Parti programının kuruluştan önce uzun bir süre içerisinde, geniş ekiplerle hazırladığını biliyoruz. Sayın Babacan da konuşmalarında parti programını temel referans alıyor.

Gittiği illerin sorunlarına da oldukça hakim…

Erzurum, Kars, Iğdır il kongrelerini takip etme fırsatım oldu.

Pandemi şartlarına rağmen yoğun bir ilginin olduğunu söylemeliyim.

Genel Başkanın esnaf ve halk ziyaretleri de büyük ilgi görüyor. Geçim sıkıntısının can yaktığı bu süreçte, Sayın Babacan‘ın ekonomi ile söyledikleri hiç şüphesiz karşılık buluyor.

29 Aralık 2020 tarihi itibari ile Partinin 1. Olağan Kongresi seçilmiş delegelerin katılımıyla gerçekleşti.

Böylece olası bir erken seçime DEVA, kendi kurumsal kimliği ile katılmaya hak kazandı.

Şu an itibari ile 81 ilde görevlendirmeler yapılmış durumda. 43 ilde de kongreler tamamlandı.

Ancak 1. Olağan Genel Kongreden sonra bir süre kongrelere ara verildi.

Yetkililerden aldığım bilgiye göre bu, iki sebepten kaynaklanıyor.

Birincisi, siyasi partilerin genel başkanlarının görüşmeleri, ikincisi ise yabancı ülkelerin büyükelçilerinin randevu talepleri…

Son iki ayda muhalefet partilerinin liderlerinin arasında yoğun bir görüşme trafiği yaşandı.

Büyükelçilere gelince, başta ABD ve Rusya olmak üzere tüm ülke büyükelçilerinin Sayın Babacan‘a ziyaretleri oldu.

Dış İlişkiler, Güvenlik Politikaları Başkanı emekli Büyükelçi Sayın Abdurrahman Bilgiç,  “Bana soruyorlar, ‘Büyükelçilerden partinize, Sayın Babacan‘a yoğun bir ziyaret var bunun sebebi nedir?’ diye. Büyükelçilik görevinde bulunan birisi olarak söylüyorum, büyükelçiler önemli gördükleri partileri, genel başkanları ziyaret ederler.” değerlendirmesinde bulundu.

Şahsen uzun yıllar Ankara‘da yabancı ülkelerin büyükelçileriyle diyaloğum oldu.

Muhalefet liderlerini ziyaret etmede ne kadar çekingen olduklarına birçok kez şahit oldum.

Dolayısıyla çekinmeden bu ziyaretleri gerçekleştiriyor olmalarını önemsiyorum.

***

DEVA şimdi tekrar kongrelerini başlatmış durumda…

Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirler bu süreci bekliyor.

DEVA’nın bir yetkilisi şöyle diyor: “Halkımız Sayın Genel Başkanı tanıyor. Ancak partimizin kuruluşundan sadece halkımızın % 50’sinin haberi var. Dolayısıyla tüm kongrelerimizi gerçekleştirdiğimizde partimizin performansı ortaya çıkacaktır.”

Not ettiklerim veya edemediklerim, siyasi hayatımızın önemli bir siyasi figürü haline gelen Demokrasi ve Atılım Partisi’nin, pandemi gölgesindeki 1 yıl içerisinde kat ettiği mesafeyi gösteriyor.

Çalışmalarında başarılar diliyorum DEVA Partisi‘ne…

ETİKETLER: ,
YORUMLAR