DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 22°C
Çok Bulutlu

Kars’taki STK’lardan 104 emekli amiralin bildirisine ortak tepki: Hodri meydan!

Kars’taki sivil toplum kuruluşları (STK), ortak basın açıklamasıyla 104 emekli amiralin bildirisine tepki gösterdi.

Kars’taki STK’lardan 104 emekli amiralin bildirisine ortak tepki: Hodri meydan!
05.04.2021
A+
A-

Kars’taki sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri, 104 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan bildiriye tepki göstermek adına Kars Ticaret ve Sanayi Odasında bir araya geldi.

Toplantının ardından bir basın açıklaması yapılarak, darbeci zihniyetlere karşı “hodri meydan” denildi.

Bildiriyi imzalayan amiraller hakkında suç duyurusunda bulunulacağının da belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“Güven ve istikrar dediğimiz bir ortamda yarasalar gibi bir gece vakti alelacele kaleme alınıp imzalandığı belli olan yarasa bildirisi ile Montrö Sözleşmesi bahane edilerek geçmişteki vesayet anlayışı ile yine milli irade hedef alınmış, milletimizin dini değerlerine saldırılmış, sopa gösterilerek geçmişteki darbeci zihniyet yine hortlamıştır.

“BU YARASA BİLDİRİSİ AYAKLARIMIZIN ALTINDADIR”

Şunu açıkça belirtmek isteriz ki güven ve istikrarımızı hedef alan, cuntacı kafa ile ele alınan ve millet iradesini hedefleyen bu yarasa bildirisi başta Şehit Ömer Halisdemir kardeşimiz olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhunu sızlatmıştır.

Anlaşılan bu amirallerin ülke gerçeklerinden ve millet iradesinden haberdar olmadığıdır ve hala alması gereken çok dersler olduğunu bilmemektedirler.

Bu yarasa bildirisi, ayaklarımızın altındadır ve bu bildiriye imza atanlar hukuk nezdinde gerekli hesabı vermek zorundadır.

“MALUM ÇEVRELERİN HAZIMSIZLIĞI BUNDANDIR”

Devirleri kapanmış, dönemleri bitmiş ve milletin maşeri vicdanında hiç de iyi biçimde anılmayan bu çevreler ve destekçileri bilmelidir ki Montrö Sözleşmesi ve Kanal İstanbul Projesi üzerinden vurmaya çalıştıkları milli irade ve TSK üzerinden yöneltmeye çalıştıkları haince saldırılara artık kimse pirim vermiyor.

Çok şükür bugün milletinin derdiyle dertlenen milli irade temsilcileri ve yine milleti ile beraber olan ve onun değerlerini değeri olarak gören bir TSK mevcut. Malum çevrelerin hazımsızlığı bundandır.

“MİLLETİN SİNİR UÇLARINA BASAN AÇIKLAMALAR ARTIK BARDAĞI TAŞIRMIŞTIR”

Milletin makamları, mevkileri ve kurumları aslına dönmüştür.  Sicillerini iyi bildiğimiz bu kesimlerin milletin karşısına utanmadan, sıkılmadan, cüretkâr biçimde çıkmaları kabul edilemez.

Millete ve temsilcilerine tepeden bakarak ahkam kesmeleri, parmak sallayıcı bir tutumla gece yarıları bildiri yayımlamak suretiyle gölgeden bağırmaları ve milletin sinir uçlarına basan açıklamalar yapmaları artık bardağı taşırmıştır.

“NESLİ TÜKENMİŞ DİNOZORLARI, TARİH ÖNCESİ FOSİLLERİ YAKINDAN TANIYORUZ”

Bunu iyi bilsinler; Millet nasıl 15 Temmuz gecesi gereğini yapmışsa, darbe taraftarlarına karşı durulacağını dünya aleme nasıl göstermişse, yine aynı kararlılığı sergilemekten geri durmayacaktır. Bizler nesli tükenmiş dinozorları, tarih öncesi fosilleri yakından tanıyoruz.

Milletimizin tanıdığını da biliyoruz. Eski, eskide kaldı. Bizler yeni şeyler söyleyen, milleti anlayan taraftayız.

“HODRİ MEYDAN”

Millet iradesine karşı hala bunun gibi anti demokratik girişimlerden, darbe imalı bildirilerden, milletin kendilerine verdiği rütbeleri millete karşı kullanmaya kalkan bedhahlardan bir sonuç alabileceğini düşünen varsa, onlara ve tüm uzantılara karşı buradan ilan ediyoruz: Hodri meydan!

Milletimizin emrinde ve hizmetinde olmayı en yüksek rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden sivil toplum kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Dahili ve harici bütün bedhahlar, hainler ve onların her türlü uzantıları bilmeliler ki, biz gerektiğinde bin gider bir döneriz ama zaferle döneriz.

Geçmişte olduğu gibi bugün de gayri hukuki yollardan, demokrasiyi, hukuku ve millet iradesini hedef alan her türlü müdahalenin durmaya devam edecek ve Kars Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Başlatılan yasal sürecin takipçisi olacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İlgili Haber:  KATSO Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu'ndan 104 emekli amiralin bildirisine sert tepki!

NE OLDU?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop‘un “Bir Cumhurbaşkanı Montrö‘yü feshedebilir mi?” sorusuna “Teknik olarak evet” yanıtını vermesi ile Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı‘nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmalarla ilgili 104 emekli amiral, bir bildiri yayımladı.

Gece yarısı yayımlanan bildiri, darbe çağrışımı yapıldığı gerekçesiyle iktidar ve muhalefet kanadından yapılan sert açıklamalarla kınandı.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘104 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayımlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

TEPKİ ÇEKEN BİLDİRİDE NE DENİYOR?

104 emekli amiralin imzasını taşıyan bildiride şu ifadeler yer alıyor;

“Yüce Türk Milletine,

Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir.

Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşması‘nı tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir.

Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.

Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı‘nda tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesi‘nin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.

TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir.

Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk‘ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz.

Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.

Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız.

04 Nisan 2021

Deniz Şehitlerimizi anarak Saygıyla duyururuz.”

KATILAN EMEKLİ AMİRALLER

 1. E. Amiral Ergun MENGİ
 2. E. Amiral Alaettin SEVİM
 3. E. Amiral Nazif ÖZDAĞDEVİREN
 4. E. Amiral Işık BİREN
 5. E. Amiral Ahmet ŞENOL
 6. E. Amiral Hasan HOŞGİT
 7. E. Amiral Vedat ERSİN
 8. E. Amiral Metin AÇIMUZ
 9. E. Amiral Atilla KEZEK
 10. E. Amiral Nurhan KAHYAOĞLU
 11. E.Amiral Önder ÇELEBİ
 12. E.Amiral Metin POYRAZLAR
 13. E.Amiral Mücahit ŞİŞLİOĞLU
 14. E.Amiral Engin BAYKAL
 15. E.Amiral Hüseyin ÇİFTÇİ
 16. E.Amiral Atilla KIYAT
 17. E.Amiral Vehbi ALPMAN
 18. E.Amiral Celal PARLAKOĞLU
 19. E.Amiral Mustafa Ekmel ÖZDENGİL
 20. E.Amiral Serdar DÜLGER
 21. E.Amiral Abdullah METE
 22. E.Amiral Ertan DEMİRTAŞ
 23. E Amiral Orhun ÖZDEMİR
 24. E.Amiral Ersin GÜLER
 25. E.Amiral Nadir KINAY
 26. E.Amiral Hüseyin HOŞGİT
 27. E Amiral İlker GÜVEN
 28. E.Amiral Baha EREN
 29. E.Amiral Abdullah GAVREMOĞLU
 30. E.Amiral Şükrü BOZOĞLU
 31. E.Amiral Hakan ERCAN
 32. E.Amiral Mesut ÖZEL
 33. E.Amiral Taner EZGÜ
 34. E.Amiral İbrahim AKIN
 35. E.Amiral Ömer AKDAĞLI
 36. E.Amiral Mehmet OTUZBİROĞLU
 37. E.Amiral Taner BALKIŞ
 38. E.Amiral İzzet ARTUNÇ
 39. E.Amiral Hakan ERAYDIN
 40. E.Amiral Mehmet Ali ÇINAR
 41. E.Amiral Deniz DAĞLILAR
 42. E.Amiral Yalçın ERTUNA
 43. E.Amiral Türker ERTÜRK
 44. E.Amiral Aydın CANEL
 45. E.Amiral Sami ÖRGÜÇ
 46. E.Amiral Yalçın KAVUKÇUOĞLU
 47. E.Amiral Nazım ÇUBUKÇU
 48. E.Amiral Ahmet AKSOY
 49. E.Amiral Can ERENOĞLU
 50. E.Amiral Doğan HACİPOĞLU
 51. E.Amiral Abdullah AKGÜL
 52. E.Amiral Aziz ÖZTÜRK
 53. E.Amiral A.Serdar AKINSEL
 54. E.Amiral İlker GÜVEN
 55. E.Amiral Mustafa İPTEŞ
 56. E.Amiral Caner BENER
 57. E.Amiral Nejat BERKSUN
 58. E.Amiral Kadir SAĞDIÇ
 59. E.Amiral Tayfun TANSAN
 60. E.Amiral İskender YILDIRIM
 61. E.Amiral Ali Yüksel ÖNEL
 62. E.Amiral Uğur YİĞİT
 63. E.Amiral Mustafa ÖZBEY
 64. E.Amiral Cem GÜRDENİZ
 65. E.Amiral Bülent BOSTANOĞLU
 66. E.Amiral Murat BİLGEL
 67. E.Amiral Cengiz ALPÖZÜ
 68. E.Amiral Serdar Okan KIRÇİÇEK
 69. E.Amiral Tufan MİMİR
 70. E.Amiral Turgut TUFAN
 71. E.Amiral Turhan ÖZER
 72. E.Amiral Alper TEZEREN
 73. E.Amiral Mustafa ÜLTANUR
 74. E.Amiral Ruhsar SÜMER
 75. E.Amiral Cemal ÜREN
 76. E.Amiral Gündüz Alp DEMİRUS
 77. E.Amiral Deniz CORA
 78. E.Amiral Gürkan İNAN
 79. E.Amiral Atilla TONGUÇ
 80. E.Amiral Mustafa KARASABUN
 81. E.Amiral Erol YÜKSEL
 82. E.Amiral Özbek GÜRGÜN
 83. E.Amiral Bülent OLCAY
 84. E.Amiral Nejat GÜLDİKEN
 85. E.Amiral Turgay ERDAĞ
 86. E.Amiral İsmail TAYLAN
 87. E.Amiral Aydın GÜRÜL
 88. E.Amiral Raif NALDEMİR
 89. E.Amiral Numan ALANSAL
 90. E.Amiral Tanzar DİNÇER
 91. E.Amiral Erol ADAYENER
 92. E.Amiral Haluk Sayın
 93. E.Amiral Ferhat FERHANOĞLU
 94. E.Amiral Mehmet Ali ÖZGÜVEN
 95. E.Amiral Ali Sadi ÜNSAL
 96. E.Amiral Doğan DENİZMEN
 97. E.Amiral Taner AKKAYA
 98. E.Amiral Necati KURT
 99. E.Amiral Tayfun URAZ
 100. E.Amiral Engin HEPER
 101. E. Amiral Hayati Bilgiç
 102. E. Amiral Hasan Nihat DOĞAN
 103. E. Amiral Ömer Bayram ÇETİN
 104. E.Amiral Mithat Kemal ALGÜL
YORUMLAR