Dolar 17,9484
Euro 18,3612
Altın 1.033,87
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 26°C
Açık
Kars
26°C
Açık
Çar 27°C
Per 30°C
Cum 30°C
Cts 31°C

CHP Kars İl Başkanlığından AK Parti İl Başkanı Çalkın’a yanıt: İhya ve inşa süreci değil, tamamen ifşa süreci!

CHP’li Atila Sertel’in ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesine ilişkin gündeme getirdiği iddianın ardından Kars siyaseti hareketlendi. Sertel’in açıklamalarının ‘tamamen hayal ürünü’ ve ‘mahalle dedikodusu’ olduğunu ifade eden AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın’a, CHP Kars İl Başkanlığından da yanıt gecikmedi. 

CHP Kars İl Başkanlığından AK Parti İl Başkanı Çalkın’a yanıt: İhya ve inşa süreci değil, tamamen ifşa süreci!
A+
A-
Giriş:12.04.2021, 21:29 - Güncelleme:12.04.2021, 21:32
ABONE OL
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars İl Başkanı Taner Toraman‘ın sosyal medya hesabından, ‘ihya ve inşa süreci değil, tamamen ifşa süreci’ başlığıyla yayımladığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi;
“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nun talimatıyla Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ali Öztunç başkanlığındaki 20 kişilik (Milletvekilleri, Parti Meclis Üyeleri ve YDK Üyeleri) heyetimiz, ilimizin ve ilçelerimizin temel sorunlarını ve bu sorunların çözümü noktasındaki önerileri paylaşmak adına bir dizi ziyaretlerde bulunmuşlardır.
Program kapsamında sadece Kars’ın Susuz ilçesine bağlı Yolboyu köyü değil, diğer ilçelerimizde diğer köylülerimizle de bir araya gelerek vatandaşların taleplerini dinlemiş ve bunların çözüm bulması adına konuyu kamuoyuyla paylamışlardır.
Ancak ne hikmetse sadece Kars Valiliği ve AKP Kars İl Başkanlığı’nın isimlerinin geçtiği Yolboyu köyündeki vatandaşlarımızın taleplerinin haberine cevap verme gereği duymuşlardır.
İzmir Milletvekilimiz Atila Sertel, açıklamasında ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var’ projesinin Ağrı, Erzurum, Erzincan ve Ardahan’da hayata geçtiğini ancak ilimizde başlatılmadığını dile getirmiştir.
Vatandaşlarımızın bu haklı sorusuna yanıt aramak adına değerli milletvekilimiz de bu konunun takipçisi olmuş ve gündeme getirmişlerdir.
Sayın Valimiz açıklamada bulunduktan sonra AKP Kars İl Başkanı da cevap olarak neden bugüne kadar yapılamadığının yerine Kars’ı şimdiye kadar nasıl ihya (!) ve inşa (!) ettiğinden söz etmiştir.
Sayın Başkan; 19 yıldır Kars’ın geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili ne kadar alakalı olduğunuzu tüm halkımız gayet açık ve net bir şekilde dinlemiş ve şahit olmuşlardır.

“YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR MİSALİ AÇIKLAMA”

Sayın Milletvekilimiz Atila Sertel’in proje hakkında yaptığı açıklamanın yanlış ve teyit edilmediğini dile getirmişsiniz ancak vermiş olduğunuz cevapla da sizler, bu projenin varlığını ve şu ana kadar imzalanmadığını teyit etmiş bulunuyorsunuz.
‘Yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ misali açıklamanızdan dolayı; asıl bizler Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kıymetli vekili hakkında iftirada bulunduğunuzdan dolayı sizi esefle kınıyoruz.
Eğer inşa ve ihya olarak kastettiğiniz; sadece Emniyet Müdürlüğü Binası, Adliye Binası ve Kapalı Cezaevi binası ise bunları bizler de gördük ancak bunların hiçbiri bizlerin başını döndürmemiştir.
Ancak baş dönmesinden kastınız 19 yıllık AKP zihniyeti olan;
 • Kaç yıldır tamamlamış olduğunuz Kars – Erzurum yolu,
 • Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün Iğdır’a gitmesi,
 • Tohum fiyatları,
 • Mazot fiyatları,
 • Yem fiyatları,
 • Köy yollarımız,
 • Elektrik, doğalgaz faturaları,
 • İşsizliğin ulaştığı boyut,
 • Çeşmesi, suyu ve hatta tapusu olmayan köylerimiz,
 • Yüksek faizle alınan ve yüksek faizle ertelenen çiftçi kredileri,
 • Haczedilen traktörler,
 • Siftah yapamayan esnaflarımızın durumu,
 • Araştırma Hastanesinde doktor bulamayan vatandaşlarımız ise; gerçekten başımızı döndürmektedir.
Sayın AKP İl Başkanının da ifade ettiği gibi siyaset maalesef yalan ile yürümüyor, yürümeyecek.
Kimin doğru, kimin yalan konuştuğunu aynı zamanda şehrimizde nelerin yapılıp, nelerin yapamadığını, nelerin yok edildiğini değerli hemşerilerimizin takdirine bırakıyor, saygılar sunuyoruz.”

AK PARTİ İL BAŞKANI ÇALKIN NE DEMİŞTİ?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel‘in Susuz ve köylerinde gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında gündeme getirdiği, ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesinin, Vali Öksüz ile AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Kars’ta uygulanamadığı’ şeklindeki iddiaya, Başkan Çalkın‘dan yanıt gelmişti.

Çalkın, iddianın ‘tamamen hayal ürünü’ ve ‘mahalle dedikodusu’ olduğunu söylemiş ve “Yanlış ve teyit edilmemiş bir bilgiyi doğruymuş gibi basına açıklamak, bir milletvekiline yakışmayacak bir tutumdur. Esefle kınıyorum.” demişti.

AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın

Başkan Çalkın açıklamasında şunları dile getirmişti; 

“Birkaç gündür ilimizi ziyaret eden CHP heyetinin sözde çıkarması kendi iç hesaplaşmaları ve her zamanki CHP zihniyetinin tezahürü sonucu hezimete uğramıştır.
19 yıldır Kars şehrimizin inşa ve ihya süreci aralıksız sürdürülüyor. İl merkezi ve tüm ilçelerimizde, beldemizde ve köylerimizde gözle görülür bir değişim ve dönüşüm söz konusudur.
Hiç şüphe yoktur ki bu değişimin mimarı AK Parti‘dir.
CHP heyetinin havalimanı binasına ayak basar basmaz karşılarına çıkan Harakani Havalimanı ikinci pisti ve terminal binası, şehir merkezine geldikleri yollar, güzergahtaki kamu binaları ve şehirdeki hükümet yatırımlarının nasıl başarılı olduğuna kendileri şahit olmuşlardır.
Ancak taşıdıkları CHP ruhu, bunu görmezlikten gelmelerine sebep olmuştur.

“TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜ, MAHALLE DEDİKODUSU”

İzmir Milletvekili Atila Sertel’in talihsiz bir açıklaması olmuştur.
‘Köylüler, projenin Kars’ta yapılmamış olmasını, Kars Valisi ile AK Parti İl Başkanı arasındaki hayvanların nereden alalım konusunda anlaşamadıkları için olduğunu ileri sürdü’ diye bir haber söz konusu olmuştur.
Tamamen hayal ürünü, mahalle dedikodusuna dayanan asılsız olan haber ve içeriği bizleri derinden üzmüştür.
Ziraat Bankası ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi kapsamında, çiftçilere Tarım İl Müdürlükleri aracılığıyla koyun sağlamaktadır.
Hazırlık ve araştırma süreçleri devam eden bu proje ilimizde henüz uygulanmamıştır.
Müracaatlar sonucunda Tarım İl Müdürlüğü aracılığı ile belirlenen çiftçilerin, Ziraat Bankası finansmanı ile gerçekleştirilen projede koyun alımı; çiftçi ile koyun satıcıları arasında gerçekleştirilen ticaret ile sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla satıcı ile çiftçi arasında herhangi bir kurum ve kuruluş aracılık etmemektedir.
Hal böyle olunca; sürecin içerisinde hiç bir şekilde olmayan Vali ile İl Başkanının anlaşamayacağı bir durum da söz konusu değil ve iftiradır.

“YALANLA SİYASET MAALESEF YÜRÜMÜYOR, YÜRÜMEYECEK”

Kaldı ki her zaman ve ilimizi ilgilendiren her işte; Sayın Valimizin de, benim de amacımız ve gayretimiz her zaman hemşerilerimizin ve ilimiz çiftçisinin menfaatlerini korumak yönündedir.
Üzülerek söylüyorum ki ; yanlış ve teyit edilmemiş bir bilgiyi doğruymuş gibi basına açıklamak bir milletvekiline yakışmayacak bir tutumdur ve esefle kınıyorum.
Bilgi sahibi olmadan insanları yargılamak CHP zihniyetinde alışkanlık haline geldi. Yalanla siyaset maalesef yürümüyor, yürümeyecek.
Kimin ne iftira attığına bakmadan; 19 yıldır yaptığımız gibi Kars’ımızı daha da kalkındırmak İçin AK Parti Kars milletvekilleri ve teşkilatları olarak çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.”

ATİLA SERTEL’İN GÜNDEME GETİRDİĞİ İDDİA

CHP İzmir Milletvekili Sertel, Ziraat Bankası’nın Valiliklerle birlikte hazırladığı ve bir süre önce hayata geçirdiği ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var’ isimli projenin Ağrı, Erzurum, Erzincan ve Ardahan’da uygulandığı ancak Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ile AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle, Karslı çiftçilerin bu projeden yararlanamadığı söylentilerinin olduğunu ifade etmişti.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel

Sertel, “Köylüler projenin Kars’ta yapılamamış olmasının nedeninin ‘Kars Valisi ile AK Parti Kars İl Başkanı arasında hayvanın nereden alınacağına dair yaşanan anlaşmazlık’ olduğunu söylüyor. Bunlar duyum olsa da Kars Valiliği bu projeyi imzalamadığı için Kars’ta hiçbir üretici 100 Koyun projesinden yararlanamadı. Benim buradan çağrım Kars’ta da bir an önce 7 yıl vadeli 100 koyun projesi onaylanmalı ve başlatılmalıdır. Bu uygulama hayata geçerse hem üretim artacak hem de köyden şehre göç azalacaktır.” demişti.

KARS VALİLİĞİNDEN YALANLAMA

CHP‘li Sertel‘in gündeme getirdiği iddialara, ilk yalanlama ise Kars Valiliğinden gelmişti.
Valiliğin açıklamasına şu ifadelere yer verilmişti.
“Bahse konu projenin Kars’ta uygulanmamış olmasının ‘Kars Valisi ile AK Parti Kars İl Başkanı arasında hayvanın nereden alınacağına dair yaşanan anlaşmazlık’ olduğu yönündeki iddialar, hayal ürünü olup kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

T.C. Ziraat Bankası’nca hazırlanan ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi ile ilgili olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen teknik çalışmalar devam etmektedir.

Çiftçilerimizin bu projeden bölgemiz şartlarında en fazla verimi sağlayacağı ve en uygun şekilde yararlanacağı zamanda projenin uygulanmasına başlanacaktır.”

‘KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR’ PROJESİ

2020 Eylül‘de hayata geçirilen söz konusu projeye, bugüne kadar 32 valilik protokol imzalayarak katıldı.

Hazırlıklarını tamamlayan 14 ilde kredi kullandırılmaya başlandı.

Ziraat Bankası ise projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla kredi kullandırıyor.

Bu kapsamda, damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi, yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandırılabiliyor.

Projeden yararlanan her üretici 150 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor ve bu kredi için öz kaynak aranmıyor.

Kredilerin teminatını ise krediyle alınan hayvanların rehni ve kefalet oluşturuyor.

Kullandırılacak kredilere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan faiz desteğiyle üreticilerin 100 bin TL’ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebiliyor.