DOLAR 8,234
EURO 10,0319
ALTIN 485,561
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 19°C
Gök Gürültülü

Osmanlı Arşivlerindeki Kars, Aynalı Köşk’te sergileniyor!

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Aynalı Köşk’te düzenlenen ‘Osmanlı Arşivlerinde Kars’ sergisinin açılışını yaptı.

Osmanlı Arşivlerindeki Kars, Aynalı Köşk’te sergileniyor!
16.04.2021
A+
A-

Açılış töreninde konuşma yapan Türker Öksüz, Kars’ın tarihine ilişkin Devlet Arşivleri Başkanlığında bulunan çeşitli belgelerin Kars halkının hizmetine sunulduğunu ve bunun, Kars gibi derin bir tarihe, kültüre ve medeniyete sahip bir şehir için çok önemli olduğunu söyledi.

Kars’ın çok değerli, tarihi ve kültürel zenginliği olan bir il olduğunu vurgulayan Vali Öksüz, ardından sözlerine şöyle devam etti;

“Bugün bu belgelerin bize gösterdiği Kars, hakikaten ülkemiz tarihinde çok önemli yere sahip olan bir ildir. Bunu bir kez daha bu sergi vesilesiyle görmüş olduk.

Bu arşiv belgelerinden elbette ki alınacak önemli mesajlar vardır. Bunları bütün Kars halkının ilgi ve dikkatine sunmak istiyorum.

“SANAT MERKEZİ VE BİLGİ EVİ OLACAK AYNALI KÖŞK’TEN HERKES İSTİFADE EDECEK”

Bu belgeleri Arşiv Başkanlığından getirerek, bu tarihi Aynalı Köşk binasında vatandaşlarımızın hizmetine sunmanın da ayrıca önemli anlamı olduğunu düşünüyorum.

Bu bina kullanılamayan metruk bir bina haline gelmişti. Amacımız bu binayı tabi ki vatandaşımızın hizmetine sunmaktı.

Öncelikle bu binada bir takım bakım ve onarım çalışması yaptık. Bu binayı sanat merkezi ve bilgi evi olarak inşallah önümüzdeki günlerde tam anlamıyla faaliyete geçireceğiz.

Bu mekan, inşallah bir kütüphane olacak, bilgi evi olacak ve buradan herkes istifade edecek. Ayrıca çeşitli kültür ve sanat faaliyetlerinin yürütüleceği mekanlar olacak.

Bu tarihi binayı şehrimize kazandırdığımız için mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

“KARS’A YAKIŞAN BU TARİHSEL DOKUYU KORUMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAKTIR”

Hakikaten Kars’ı anlatırken biz, birçok şeyden bahsediyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesine giren Ani Örenyeri’nden bahsediyoruz, turizm varlıklarımızdan bahsediyoruz.

700’ü aşkın kültür varlığımızdan bahsediyoruz. Bunlar hep bizim zenginliğimiz. Tabi bunlar hep insanlarımızın zenginliğiyle alakalı çok önemli kültürel mozaiğimiz.

Kars’a yakışan da bu tarihsel dokuyu korumak ve gelecek nesillere olduğu gibi aktarmaktır. Biz ancak ülke olarak tarihi ve kültürel değerlerimizi koruduğumuz ve yaşattığımız ölçüde büyük bir ülke olmaya devam edebiliriz.

Bu vesile ile bu binanın bu duruma gelmesinde emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İnanıyorum ki bu bina kültür ve sanat alanlarında çok önemli katkılarda bulunacak.

“KARS, BİR KÜLTÜR-SANAT ŞEHRİ OLMA YÖNÜNDE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR”

Şehrimiz için bu hafta bir başka açıdan da önemli 15-22 Nisan haftasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz.

Tabi üzülerek söylüyorum ki Kovid-19 salgını ülkemizde olduğu gibi tüm dünyayı da etkisi altına aldığı için salgından dolayı da maalesef kültürel faaliyetlerimiz geçmiş yıllardaki gibi değil.

Kars, bir kültür sanat şehri, bir turizm şehri olma yönünde hakikaten emin adımlarla ilerliyor.

İvme kazanan turizm faaliyetlerimiz var. Salgının buna küçük bir ara olduğunu ifade etmek isterim.

Bu salgın hastalık Kars’ın turizm şehri olma yönünde bir engel olmamalı. Biz de onun için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Umuyorum ki bir an önce bu salgını yeneceğiz, yine canlı ve turizmde hedeflerine yürüyen bir şehir olma yönünde adımlarımızı atmaya devam edeceğiz.

“SARIKAMIŞ BANA GÖRE TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KAYAK MERKEZİ”

Biz tabi Valilik olarak, tüm kurumlarımız olarak turizmi 12 aya yayalım hem de ilimize gelen ziyaretçi sayısını arttıralım turizm algısını daha da yükseklere çıkaralım, turizmdeki farkındalığı ortaya çıkaralım, bu gibi nedenlerle bir takım çalışmalar yapıyoruz.

Çalışmalarımızda da en ufak bir yavaşlama yok. Çünkü şehrimiz Anadolu’nun Kafkaslara açılan kapısı, bir serhat şehir. Bu nitelikleri her şehirde bulmak mümkün değil.

Her türlü destinasyonu ve tarihi turistlik yerleri görülüp gezilmeye değer. Kış turizminin merkezi olma yönünde ilerliyoruz. Bana göre Sarıkamış, Türkiye’nin en güzel kayak merkezi, en güzel kış turizm noktası.

“HEDEFİMİZ YILDA 1 MİLYON TURİST AĞIRLAMAK”

Bir yandan Kuyucuk Kuş Cenneti’miz var. Bütün fotoğraf sanatçıları için yüzlerce kuş türünün bir arada bulunduğu çok önemli bir mekan.

Bir taraftan Baltık mimarisi içinde bulunduğumuz Aynalı Köşk gibi, bir taraftan Ebu’l Hasan Harakani külliyemiz, ayakta kalan Türkiye’nin en güzel kalelerinden olan Kars Kalesi, tarihi hamamlarımız, saraylarımız var.

Elbette bizim yapmamız gereken tüm insanlığın, hem yurt içinden hem yurtdışıdan gelen misafirlerimizin hizmetine ve beğenisine sunmak. Onun içinde bir takım çalışmalar yürütüyoruz.

Bizim hedefimiz, yılda 1 milyon turist ağırlamak. Bunu hedef olarak önümüze koyduk. Bu şehrin ulaşılabilir olduğuna inandık. Tabi bunu yaparken amacımız bir katma değer katmaktı, şehrimize istihdam yaratmaktı.

Diğer yandan da il olarak marka olmaya çalışıyoruz. Coğrafi işaretli olan peynirimizi ekonomik değere dönüştürmeye çalışıyoruz.

Hayvansal üretimimiz hayvansal varlığımız Türkiye için de çok önemli. Bunun için de tabi ki Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olmak istoruz.

“KENT MÜZESİ’NDE SONA DOĞRU YAKLAŞTIK”

Turizm potansiyelimizi daha yukarı çekmek için yerel ve bölgesel bir kalkınmayı sağlayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Şehrimize bir cazibe merkezi olma yönünde önemli çalışmalar olduğuna inandığım bizim Kars Bedesteni Konak ve Çevre Düzenleme Projesi var. Ayrıca Kent Müzesi inşa ediyoruz. Sona doğru yaklaştık.

Bu arşivlerle ilgili orda da faydalanacağız, Kars’ın tarihini orada da canlandıracağız. Kars vadisi Projesi de devam ediyor. En kısa sürede inşallah onu da tamamlayacağız.

Şehrimize daha güzel bir görüntü, daha güzel bir mekan olma yönünde olumlu katkılar vereceğini düşünüyorum. Kalemizin de restorasyonunu yapmak amacımız.

Türkiye’de bir ilk olan Kars Peynir müzesi inşaatı sürüyor, kısa sürede tamamlanacak projelerimizden biri. Beylerbeyi Sarayı Projemiz tamamlanmak üzere. Hamamlarımızın restorasyonu sürüyor.

Diğer bir projemiz tarihi bütünlüğüyle Kars projemiz. Bu proje de resmi olarak başladı ve devam  ediyor.

İnşallah bu projeyle birlikte Kars tarihi ve kültürel bütünlüğünü daha üst noktaya çıkartacak ve kadim şehir Kars inşallah daha üst noktalara gelecek diye düşünüyorum.

“DOĞU EKSPRESİ VE TURİZM EKSPRESİ SEFERLERİNİN BAŞLAMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Doğu Ekspresi ve Turizm Ekspresi, şehrimize büyük canlılık katıyordu. Kovid-19 nedeniyle ara verildi ama inşallah kısa süre içerisinde bu salgının sona ermesiyle birlikte bu seferlerin de başlamasını diliyorum ve bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor.

Turizm haftasında özellikle ifade etmek isterim Karslı misafirperverliğini, Kars insanının kadirşinaslığını, vatanseverliğini, insani değerlere olan bağlılığını bütün ziyaretçilere göstermek.

Hepimiz aslında sokaktaki taksiciden, lokanta sahibine, oteldeki görevliden, yöresel ürün satıcısına, işletme sahibinden, sokaktaki vatandaşımıza kadar hepimiz bu anlayışta olmalıyız.

“İNŞALLAH BİZ BU ŞEHRE LAYIK OLABİLİRİZ”

Şehrimizde turizm faaliyetleri katma değer yaratan istihdam yaratan bir sektör olarak parlatabiliriz daha da yükseklere çıkartabiliriz diye düşünüyorum.

Sürdürülebilir bir turizm faaliyeti istiyorsak, sürdürülebilir bir kalkınma istiyorsak, planlarımızı ona göre harekete geçirmeliyiz.

Bu şehrin Türkiye’nin çok önemli bir şehirlerinden biri olduğunu düşünüyorum. İnşallah biz, bu şehre layık olabiliriz.

Tüm kamu görevlileri, burada yaşayan herkes, bu şehre layık olabilmek için çalışmalı, gayret etmeli. Binlerce şehidimiz, binlerce evladımız, bu toprakların altına bizlere bu günü verebilmek için, huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için bu topraklarda canlarını verdiler.

Buna ilişkin madalyalarımız var, gazilik madalyası var. Hepimiz bu sorumlulukla bu bilinçle hareket etmeliyiz. Bunun yolu şehrimizi için daha çok çalışmaktan geçer.”

Kaynak: Kars Valiliği

YORUMLAR