Dolar 8,6606
Euro 10,1856
Altın 490,68
BİST 1.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 25°C
Parçalı Bulutlu
Kars
25°C
Parçalı Bulutlu
Çar 22°C
Per 23°C
Cum 15°C
Cts 18°C

Kars’taki bu sergi, Türkiye-Macaristan ilişkilerine ivme kazandıracak!

Kars’ın Ruslara karşı savunulmasında önemli görevler üstlenen Macar generaller György Kmety (İsmail Paşa) ile Richard Guyon (Hurşid Paşa) anısına, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde bir sergi açıldı. Açılış töreninde konuşan Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, “Bu iki değerli paşamızın anısını Kars’ta yaşatacak olan serginin, Türkiye-Macaristan ikili ilişkilerine de her anlamda yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kars’taki bu sergi, Türkiye-Macaristan ilişkilerine ivme kazandıracak!
A+
A-
28.05.2021
ABONE OL

1848-1849 Macar Devrimi’nin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Osmanlı‘ya sığınan ve İslamiyet‘i kabul edip Osmanlı ordusunda önemli görevler alan Macar generaller György Kmety (İsmail Paşa) ile Richard Guyon (Hurşid Paşa) anısına, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesinde ‘Kars’ın Macar Kahramanları Daimi Sergisi’ açıldı.

Açılış törenine; Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Victor Matis, Macaristan Parlamentosu Macaristan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Atilla Tilki, Macaristan Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasiden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Marton Schoberl, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdür Yardımcısı Emir Salim Yüksel, Kafkas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Engin Kılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün,  İl Jandarma Komutan Vekili Fuat Güney, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Kültür ve turizm Müdürü Hayrettin Çetin ve diğer yetkililer katıldı.

“BU SERGİ, TÜRKİYE-MACARİSTAN İLİŞKİLERİNE YENİ BİR İVME KAZANDIRACAK”

Törende bir konuşma yapan Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Osmanlı Ordusu’nda görev alarak devletimize ve milletimize hizmet eden György Kmety (İsmail Paşa) ve Richard Guyon (Hurşid Paşa)’yı rahmetle anıyorum. Bu iki değerli paşamızın anısını Kars’ta yaşatacak olan serginin, Türkiye-Macaristan ikili ilişkilerine de her anlamda yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öksüz’ün konuşmasında şu ifadeler yer aldı;

“Tarihi M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanan, Anadolu’muzun Kafkaslara açılan kapısı, serhat şehir, Ebu’l Hasan Harakani diyarı Kars, sahip olduğu jeopolitik ve stratejik önem yüzünden tarihi boyunca birçok kültür ve medeniyete beşiklik etmiş, bu medeniyetlere ait birçok tarihi ve kültürel eserlerin yanında eşsiz doğal güzellikleri ile adeta açık hava müzesi konumundadır.

Tarihte 22 medeniyete ev sahipliği yapmış ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş Ani Antik Kenti, 46 adet tabyası, Kuyucuk Kuş Cenneti, Sarıkamış Kış Turizm Merkezi, tarihi Kars Kalesi, 19.yy Baltık mimari yapıları, geçmiş ile günümüz arasında köprü gibi uzanan caddeleri, arkeolojik sit alanları, tescilli mimari yapıları, 733 adet kültür ve tabiat varlığı, aşıklık geleneği ve kendine özgü folklor çeşitliliği ile bir tarih ve kültür şehridir.

İLKLERİN ŞEHRİ KARS

Anadolu’da güneşin ilk doğduğu topraklar olan Kars, aynı zamanda Anadolu’da kullanılan ilk Türkçe isimli şehirdir.

Sultan Alparslan, Malazgirt’ten önce 16 ağustos 1064 tarihinde Anadolu’ya Kars’tan girmiş ve Ani şehrini fethetmiştir.

Kars, Ebu’l Menucehr Camii ile Anadolu’da yapılan ilk ‘Türk camii’ unvanı, Osmanlı-Rus savaşının ardından Sultan Abdülmecid tarafından verilen ilk ‘Gazi’ unvanı ve milli mücadele döneminde cumhuriyetimizin ilham kaynağı sayılan Anadolu’da kurulan ilk cumhuriyet olan ‘Cenub-i Garbi Kafkas Cumhuriyeti’ ile ilklerin şehri olmuştur.

Türk milletinin vatanı ve kutsal değerleri uğruna, olumsuz şartlara rağmen neler yapabileceğinin en güzel örneği olan Sarıkamış, 90 bin vatan evladını bağrında yatırmaktadır. Bu vesileyle, Sarıkamış şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Kars halkı, 19. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıl ilk çeyreğine değin art arda uğradığı Rus, Ermeni ve İngiliz işgallerine karşı kuvvetli imanı, üstün cesareti ve emsalsiz kahramanlığı ile mücadele etmiştir.

1918’e kadar 40 yıl Rus işgalinde kalan Kars, 30 Ekim 1920’de Türk topraklarına katılmıştır.

1855 yılının Mayıs ayında, Kars şehir halkından kurulmuş, sayıları 9 bini bulan silahlı sivil, savaşa katılmıştır.

Kırım Savaşı sırasında 16 Haziran 1855’te üçüncü defa Kars’ı kuşatan Ruslara karşı 14 yaşından büyük çocuklar bile gönüllü alayına katılarak savaşmışlar ve sonunda düşmanı mağlup ederek yurtlarını kurtarmışlardır.

“BU ŞANLI DİRENİŞ, ‘GAZİ’ UNVANI VE ‘KARS NİŞANI’ İLE ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR”

29 Eylül 1855 günü, 54 bin kişilik Rus ordusunu 7,5 saat süren bir savaş sonunda yenmesi üzerine nişanlar, kılıçlar ile Kars halkına ‘iltifatname’ gönderilmiş, bu bölgeden üç yıl vergi ve asker alınmamıştır.

Kars şehrine ‘gazi’ unvanı ile ‘Kars Nişanı’ gönderilerek, bu şanlı direniş ödüllendirmiştir.

Devlet, kazanılan bu başarıdan dolayı Kars’ta yararlılığı görülenleri mükâfatlandırırken, şehrin adını da yüceltmiştir.

Kars ahalisine Sultan Abdülmecid’in kutlaması ve vekiller heyetinin teşekkürleri gelmiştir.

İşte bugün burada Osmanlı Ordusunda görev yapan ve Kars’ın Ruslara karşı savunulmasında büyük yararlılıklar gösteren György Kmety (İsmail Paşa) ve Richard Guyon (Hurşid Paşa) anısına Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzemizde düzenlenen ‘Kars’ın Macar Kahramanları Daimi Sergisi’nin açılışında bir araya gelmiş bulunuyoruz.

“İKİ DEĞERLİ PAŞAMIZIN ANISI KARS’TA YAŞAYACAK”

Kars savunmasında büyük yararlılıklar gösteren İsmail paşa, 1855 yılında, Rus hatlarını yararak kaleden çıkmış ve Erzurum’da Anadolu birliklerine katılmıştır.

Kırım savaşının bitmesinden sonra da Osmanlı’nın hizmetinde görev yapmaya devam etmiştir.

 1850–1853 yılları arasında Şam’daki Arabistan ordusunda hizmet veren Hurşid Paşa ise 1953 yılında Erzurum ordusuna tayin olmuştur.

Anadolu ordusunun durumu ile ilgili raporlar hazırlamış ve ordunun ıslahı için İsmail Paşa ve Ferhat Paşa ile birlikte çalışmış, Kars savunmasında da önemli faydaları olmuştur.

Osmanlı Ordusu’nda görev alarak devletimize ve milletimize hizmet eden György Kmety (İsmail Paşa) ve Richard Guyon (Hurşid Paşa)’yı rahmetle anıyorum. Bu iki değerli paşamızın anısını Kars’ta yaşatacak olan serginin, Türkiye-Macaristan ikili ilişkilerine de her anlamda yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, ‘Kars’ın Macar Kahramanları Daimi Sergisi’nin açılışını yaparak sergiyi gezdiler.

Kaynak: Kars Valiliği