Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Van’da “Eğitimde Sağlık Hareketi” programının açılışı gerçekleştirildi

Van Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Milli Eğitim ve Sağlık müdürlüklerinin iş birliğinde başlatılan “Eğitimde Sağlık Hareketi”nin tanıtım programı düzenlendi.

Van Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir

VAN (AA) – Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen programda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, çok önemli ve örnek bir projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Proje kapsamında okullara sürekli tarama yapıldığını belirten Balcı, “Projemizin farklı tarafı, tarama sonrası tespit edilen rahatsızlığın takip edilerek tedavisinin yapılması ve çocuğun sağlığına kavuşturulmasıdır.” dedi.

Projeyi aynı hızla sürdüreceklerini bildiren Balcı, ağız ve diş, görme, ortopedi, işitme anlamında küçük bir dokunuşla çocukların yaşamlarını değiştirebileceklerini kaydetti.

Bir çocuğun bile hayatının değiştirilmesinin önemli olduğunu belirten Balcı, şöyle konuştu:

“Sadece çocuklarımızı sağlığına kavuşturmak değil, ailelerini de bilinçlendirmek önemli. Tarama işlemleri her yerde yapılıyor fakat bizim projemizi farklı kılan şey işi sonuçlandırmak. Arkadaşlarımız işi sonuna kadar takip ediyor. Devletimizin imkanları bu konuda yeterlidir. Çocuklarımızın hayatına dokunmak, ülkemizin geleceğine dokunmaktır. Şu anda 500 çocuğumuza şeker ölçüm sensörleri veriyoruz. Onların parmaklarının delinmesinin önüne geçtik. Bu çok önemli bir iş. Buna benzer çok güzel işler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Proje kapsamında geçen yıl 80 bin öğrenci işitme, 78 bin öğrenci görme, 79 bin öğrenci ortopedi, 82 bin öğrenci ağız ve diş sağlığı, 75 bin öğrenci boy ve kilo, 46 bin öğrenci ise diğer hastalıklarla ilgili sağlık taramasından geçirildiği belirtildi.

Programa, Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Sağlık Müdürü Muhammed Tosun, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, okul müdürleri ve sağlık personeli katıldı.