Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Atıf Özbey: Kalıcı çözümün ilk adımı Güney Kafkasya İttifakı

“Kalıcı bir çözümün ilk adımı olarak Güney Kafkasya İttifakı kurulmalıdır. İttifakın tesisi için Türkiye öncülük etmelidir.”

"Kalıcı bir çözümün ilk

Türkiye’nin Sesi Partisi (SES Parti) Genel Başkan Yardımcısı Atıf Özbey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la görüşmesini değerlendirdi.

Bölgede kalıcı barışın ilk adımının Güney Kafkasya İttifakı kurmak olduğuna dikkat çeken Özbey, şunları kaydetti:

Güney Kafkasya, (Türkiye, Rusya, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan) derin acıların, çatışmaların yaşandığı bir coğrafyadır. Kalıcı bir çözümün ilk adımı olarak Güney Kafkasya İttifakı kurulmalıdır. İttifakın tesisi için Türkiye öncülük etmelidir.”

Erdoğan-Paşinyan Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada görüşmeye ilişkin şu bilgiler paylaşılmıştı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 Haziran 2024 tarihinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Görüşmede Başbakan Paşinyan Sayın Cumhurbaşkanımızın Kurban Bayramı’nı kutlamış; Sayın Cumhurbaşkanımız da Başbakan Paşinyan’ı önümüzdeki Vardavar-Hz.İsa’nın Başkalaşımı Bayramı münasebetiyle tebrik etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız yakın zamanda Ermenistan’ın kuzey bölgelerinde meydana gelen sel felaketinden dolayı Başbakan Paşinyan’a başsağlığı dileklerini iletmiştir.

Görüşmede her iki lider, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin önkoşullar olmaksızın tamamen normalleştirilmesine dair siyasi iradelerini vurgulamışlardır.

Bu bağlamda, liderler, iki ülkenin Özel Temsilcileri arasındaki görüşmelerin devamının önemine işaret etmiş ve şu ana kadar üzerinde uzlaşmaya varılan hususları teyit etmişlerdir.

Liderler, ayrıca, Türkiye ve Ermenistan’ın üst düzey yetkilileri arasında devam eden diyaloğu memnuniyetle not etmişler; bölgedeki son gelişmeler ve uluslararası gündemi de ele almışlardır.”