DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 22°C
Çok Bulutlu

Kars Valisi Türker Öksüz muhtarlara seslendi: Yazıktır, günahtır, vebal alırsınız!

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, muhtarlara kovid-19 sürecinde önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, “şu anda yoğun bakımda, entübe olan, solunum cihazıyla hayata döndürmeye çalıştığımız hastalarımız var. Biz burada otururken, konuşurken nefes alma problemi çeken, ölümü bekleyen, genç, yaşlı insanlarımız var. Yazıktır, günahtır, vebal alırsınız” dedi.

Kars Valisi Türker Öksüz muhtarlara seslendi: Yazıktır, günahtır, vebal alırsınız!
26.11.2020
A+
A-

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, ‘Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuştu. Halk eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Türker öksüz,  özellikle kovid-19 sürecine ilişkin muhtarlara kritik uyarılarda bulundu.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınında çok büyük rakamlara ulaşıldığını kaydeden Vali Öksüz, Kars’ta da sıkıntılar yaşandığını belirtti.

“Şu anda yoğun bakımda, entübe olan, solunum cihazıyla hayata döndürmeye çalıştığımız hastalarımız var. Biz burada otururken, konuşurken nefes alma problemi çeken, ölümü bekleyen, genç, yaşlı insanlarımız var. Yazıktır, günahtır, vebal alırsınız” diyen Öksüz, muhtarlara bu noktada çok büyük görevler düştüğüne dikkat çekti.

Türker Öksüz açıklamasında şunları dile getirdi;

“Bildiğiniz gibi hafta sonları belli saatlerde sokağa çıkma yasağı var. 65 yaş üzerindeki ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza yönelik belli kısıtlamalar var. Bunlara ağır yaptırımlar ve daha fazlasının eklenmesini istemiyorsak tedbirlere uymamız gerekir. Çünkü daha fazla yaptırım demek vatandaşımızın özgürlüğünün kısıtlanması demektir. Bizler de özgürlüğü kısıtlamayalım, tedbirlere önem verelim, ne kadar tedbirlere uyarsak bu işten o kadar başarılı çıkarız.”

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR, VEBAL ALIRSINIZ”

“Şu anda bir ilaç yok ama aşı çalışmalarında sona geliniyor. Aşı çalışmasında belli bir noktaya gelinceye kadar tedbirlere uymalıyız, çünkü başka şansımız yok. Şu anda yoğun bakımda, entübe olan, solunum cihazıyla hayata döndürmeye çalıştığımız hastalarımız var. Biz burada otururken, konuşurken nefes alma problemi çeken, ölümü bekleyen, genç, yaşlı insanlarımız var. Yazıktır, günahtır, vebal alırsınız. Muhtarlar olarak sizlerin de çok büyük sorumluluğunuz var. Artık vatandaşlarımızın bir birini ziyaret etmemesi, akşam bir birimize gidelim akşam çayı içelim, kahve içelim gibi alışkanlıklardan uzak durmamız lazım. Bir süre daha tedbir ve kurallara uyalım, aşı çalışmaları ve tedbirlerle bu işin sonu gelecek.”

“BAZEN RASTLIYORUZ; TEMASLILARIMIZ ARANIZDA GEZİYOR”

“Ama şu anda bu tedbirleri almazsak ölüm sayılarımız artacak. Karantina kurallarına mutlaka uyalım! Köyünüzde pozitif vakalar, temaslı vakalar varsa sizler de kontrol edin. Kolluk kuvvetlerimiz, filyasyon ekiplerimiz ve sağlık personelimiz herkes, geliyorlar, kontrol ediyorlar, tedavileri yapıyorlar ama siz de kontrol edin. Bazen rastlıyoruz; temaslılarımız aranızda geziyor, hastalığı her tarafa bulaştırıyor, ondan sonra da bu vakaların sayısını aşağı çekmek mümkün olmuyor. Yani köyde sağlık evi, sağlık personeli, aile hekimimiz varsa herkesle işbirliği içerisinde mutlaka bu tedbirlere uymamız ve herkesi bilgilendirmemiz gerekiyor. Bilgilendirmemiz çok önemli; temaslı kimdir, hangi evdeler, bunları çabuk tespit etmemiz de önemlidir. Ne kadar çabuk tespit edersek önlemleri de o kadar çabuk alırız.” 

“KÖYLERİMİZDE MASKE KULLANIMINA DİKKAT EDELİM”

“Bu süreçte biraz evimize kapanalım, dışarı çıkmayalım, bir süre daha kural ve tedbirlere uyalım. Bu sıkıntılı süreci inşallah atlatmaya yaklaştık, ancak mutlaka kurallara uymamız lazım. Köylerimizde maske kullanımına dikkat edelim, hiç kimse maskesiz dolaşmasın, gezmesin. Sizler de bu olumsuzlukları gördüğünüzde müdahale edin, mutlaka ama mutlaka müdahalede bulunun. Bu kurallara uymayanlara yönelik idari para cezası uygulanmaktadır. Dolayısıyla herkes bu kural ve tedbirlere uyarsa başarılı oluruz, ama bir kişi uymazsa da bu mücadeleyi kazanmamız mümkün değil. Çünkü çok hızlı bulaşan ve yayılan bir hastalıktan bahsediyoruz.”

“BİZİ BU TÜR TEDBİRLER ALMA MECBURİYETİNDE BIRAKMAYIN”

“Buradan bir kez daha uyarıyorum; maske takalım, mesafeli olalım ve hijyen kurallarını uygulayalım. Kalabalık ortamlarda bulunmayalım, bu kurallara uymayanları uyaralım. Uymayanları bizlere bildirmeniz halinde bizler gereken tedbirleri alır ve uygularız. Sizlerden rica ediyorum; son kez köy halkını ve çevrenizdekileri uyarın. Bu kurallara uyulmadığı ve bulaş görüldüğü yerleri, bölgeleri karantina altına almak zorunda kalıyoruz. 14 gün boyunca evlerinizde kalmak zorunda kalıyorsunuz. Bizi bu tür tedbirler alma mecburiyetinde bırakmayın. Bu durum önemsememiz gereken bir durum. Ne olur kurallara uyalım, kimse hayatını kaybetmesin, bu hastalık genç, yaşlı ayırt etmiyor. Sakın kimse yaşlılar hayatını kaybediyor demesin! Genç, yaşlı ayırt etmeden insanlarımız hayatlarını kaybediyor.”

NİŞAN, DÜĞÜN, TAZİYE UYARISI

Öte yandan Türker Öksüz, içinde bulunduğumuz bu dönemde nişan, düğün ve taziyelere de çok dikkat edilmesinin altını çizdi. Öksüz, mutlaka ilgili kurumlara bilgi verilmesini, maske ve mesafe kurallarına uyulup uyulmadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayarak, taziyelerin de usulünce yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

YORUMLAR