Dolar 9,3055
Euro 10,8467
Altın 534,41
BİST 1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 13°C
Parçalı Bulutlu
Kars
13°C
Parçalı Bulutlu
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 17°C
Pts 12°C

Kars Valisi Türker Öksüz’den İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında önemli açıklamalar!

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında hem şehre yapılan yatırımlara hem de koronavirüs sürecine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Kars milletvekillerinin yoğun çabasıyla başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bakanlıkların Kars’taki yatırımlara tam destek verdiğini belirten Vali Öksüz, artan koronavirüs vakalarına ilişkin ise, “COVİD sürecini geride bırakmış değiliz, yine hastanede yatan vatandaşlarımız var, maalesef kaybettiğimiz vatandaşlarımız var.” diyerek vatandaşları uyardı. 

Kars Valisi Türker Öksüz’den İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında önemli açıklamalar!
A+
A-
05.10.2021
ABONE OL

Kars İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı başlangıcında değerlendirmelerde bulunan Vali Öksüz, Kars milletvekillerinin de yoğun çabasıyla birlikte, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm bakanların Kars ile ilgili yatırımlara tam destek verdiklerini söyledi.

“Tüm vatandaşlarımızın aşılanmasını öneriyoruz”

COVİD-19 salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, 2021 yılının 2020 yılından gelen COVİD etkisiyle bazı olumsuzluklarla geçtiğini, yatırımların istenildiği şekilde devam edemediğini, özellikle 2021’in Mayıs ayından sonra biraz daha toparlanma olduğunu belirtti.

Öksüz ardından şunları kaydetti;

“ Vakalarımızda, Türkiye genelinde olduğu gibi bir yükseliş var. Ben bu vesile ile tekrar bütün vatandaşlarımıza da sizlere de aşının ne kadar önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Bir an önce aşısını tamamlamayan vatandaşlarımıza da aşılarını tamamlamayı öneriyorum. Çünkü bu salgında bu bulaş riskinden kurtulmanın tek yolu elimizdeki aşı.

Dolayısıyla aşılama oranını bir an önce yükselterek bu hastalığa karşı en etkili çözümü bulma noktasında adım atmalıyız diye düşünüyorum.

Bütün kurumlarımızda hem aşılama konusunda kamu personelimize gerekli yönlendirmeyi yapmasını da arzu ediyoruz.

Aşıya karşı tereddüdü olan vatandaşlarımızı da, kamu personelimizi de uyarmak, aydınlatmak önemli diye düşünüyorum.

“Yine hastanede yatan, kaybettiğimiz vatandaşlarımız var”

Diğer yandan tabii maske, mesafe ve temizlik diye adlandırdığımız üç tedbire de herkesin yine devam etmesi gerekir.

COVİD sürecini geride bırakmış değiliz, yine hastanede yatan vatandaşlarımız var, maalesef kaybettiğimiz vatandaşlarımız var.

Dolayısıyla bu hastalığı ortadan kaldırana kadar, aşı ile birlikte etkili bir çözüm oluşturana kadar mücadelemiz bundan sonrada sürmeli.”

Kurumlara ‘işleri ivedilikle bitirin’ çağrısı

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, kurumlar arası koordinasyonun önemine de değinerek, Kars’ta mevsim şartlarının kısa olduğunu, bu nedenle tüm kurumların işlerini ivedilikle tamamlamalarını istedi.

2020 ve 2021 yıllarının ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da başta pandemi olmak üzere bazı olumsuzluklarla geçtiğini hatırlatan Öksüz, ardından sözlerine şöyle devam etti;

“Bu nedenle yatırımlarımız tam anlamıyla devam edemedi. Bu yılın Mayıs ayından sonra biraz toparlanma oldu.

Kars’ta mevsim şartları diğer illerimize göre oldukça zor geçiyor. Bizim yaz sezonunda yani inşaat çalışması yapılabilecek dönemlerde daha fazla çalışmamız, ödenekleri daha hızlı kullanmamız, işlerimizi birebir takip etmemiz gerekiyor.

Aksi takdirde mevsim kısalığından dolayı yatırımları zamanında bitirememe gibi bir olumsuzlukla karşılaşmış oluyoruz.

Dolayısıyla her yatırımcı kurum amirimizin yatırımları birebir takip etmeleri, ödenekleri zamanında kullanmaları önem arz ediyor.

Yatırım programlarında yer alan kamu yatırımlarını bitirme noktasında elinden gelen gayretleri göstermek durumundasınız.

Bir yandan da yatırım projelerinin yıllık gerçekleştirilmesine dönük faaliyetleri planlarken öncelik sıralamasına göre planlanması da bir o kadar önemlidir.

Bazı kurumların koordinasyon içerisinde olmadığını da görüyorum. Dolayısıyla ilgili kurumlar, gerek bu toplantı vesilesiyle veya bu toplantının dışında birebir ilişkilerle bu koordinasyon meselesini çözeceklerini düşünüyorum.” 

“Hepimizin ortak bir amacı var: Kars”

Amacın; Kars’ı daha gelişmiş, daha kalkınmış, kamu yatırımları yönünden daha fazla istifade etmiş bir il haline getirmek olduğunu vurgulayan Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, şunları söyledi;

“Hepimiz bu amaç için çalışıyoruz. Bu şehrin ne kadar tarihi ve kültürel zenginliği olan ve önemli bir şehir olduğunu herkes biliyor.

Kars’ın kamu yatırımlarından daha fazla pay almasını istiyoruz. Bu nedenle de bütün yatırımları birebir takip ediyoruz. Zaman zaman merkezi hükümet ve bakanlıklar nezdinde milletvekillerimiz ile takiplerimiz oluyor.

Şehrin gelişmesi ve kalkınması için kilit önemde olan yatırımları birebir takip etmenin faydalı olduğunu düşünüyoruz. Onun için tüm kurumlarımız da yatırımlarını takip edip bize kadar gelen süreçte takip ederse sorunsuz ilerler.” 

“10 sektörde 250 adet projemiz var”

Kars il genelinde İl Yatırım Takip Sistemi’nde yer alan projelerle de ilgili bilgiler veren Öksüz, açıklamasının devamında şunları kaydetti;

“10 sektörde 250 adet projemiz bulunuyor. Bu yatırımların toplam proje tutarı 5 milyar 604 milyon 112 bin TL’dir.

Önceki yıllar harcamalar toplamı 807 bin 884 TL, toplam yılı ödeneği 553 milyon 440 bin 190 TL’dir.

Yıla harcama tutarı 299 milyon 485 bin TL. toplam harcama tutarı ise 1 milyar 107 milyon 369 bin TL olarak gerçekleşmiş durumdadır.

250 adet projeden 29’u tamamlanmış, 137’si devam ediyor, 19’u ihale aşamasında ve 64 tanesi de henüz başlanılamayan ve bir tanesi de tavsiye edilen projemizdendir.

Projelerin kurumlara göre dağılımı ise şu şekildedir: DSİ’nin 63, Milli Eğitim Müdürlüğünün 50, İl Özel İdaresinin 38, Karayolları Bölge Müdürlüğünün 28, TCDD’nin 15, Kars Belediyesinin 15, Kafkas Üniversitesinin 11, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğünün 7, Kars Şeker Fabrikasının 7, Sarıkamış Belediye Başkanlığının 7 projesi bulunmaktadır. Yine Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Tapu Kadastro Müdürlüğü, Tarım ve Orman il Müdürlüğümüzün 2’şer, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, AFAD ve TEİAŞ’ın da 1’er projesi bulunmaktadır.” 

Kaynak: Kars Valiliği