Dolar 9,3055
Euro 10,8467
Altın 534,41
BİST 1.432
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 13°C
Parçalı Bulutlu
Kars
13°C
Parçalı Bulutlu
Cum 15°C
Cts 16°C
Paz 17°C
Pts 12°C

Ayhan Bilgen’den dikkat çeken açıklamalar: AK Parti’den teklif aldı mı?

Kobani olayları soruşturması kapsamında 2 Ekim’de tutuklanan ve şu günlerde yeni parti kuracağı iddialarıyla gündeme gelen Ayhan Bilgen, Sözcü yazarı Aytunç Erkin’in sorularını yanıtladı. 

Ayhan Bilgen’den dikkat çeken açıklamalar: AK Parti’den teklif aldı mı?
A+
A-
27.01.2021
ABONE OL

“Siyasi olarak kendinizi nerede tanımlıyorsunuz?” sorusuna, “Hak temelli siyaseti her şeyin üzerinde gören ve ‘Anadoluculukta’ bir ortak payda inşa etmeyi önemseyen noktadayız.” yanıtını veren Ayhan Bilgen, daha önce AK Parti’den teklif alıp almadığını yönündeki soru karşısında ise kendisine ulaşan herhangi bir teklifin olmadığını söyledi.

Bilgen aynı zamanda Anadolu hafızasındaki dayanışmacı eşitlik anlayışı ile” yeni bir paradigma geliştirilmesine dikkat çekerek, “Bunun bir platforma ya da hareket mi yoksa bir partiye mi dönüşmesi gerektiği, toplumsal karşılığı ile şekillenecektir.” dedi.

Ayhan Bilgen’in cezaevinden Aytunç Erkin’e verdiği röportaj şöyle;

Aytunç Erkin: Siz siyasi olarak kendinizi nerede tanımlıyorsunuz?

Ayhan Bilgen: Hak temelli siyaseti her şeyin üzerinde gören ve ‘Anadoluculukta’ bir ortak payda inşa etmeyi önemseyen noktadayız. Alevi felsefesinin Orta Çağ Anadolusu‘na taşıdığı dayanışma, barış ve kardeşlik mesajının önümüzdeki kutuplaşmayı da aşabilecek bir felsefi miras sunduğuna inanıyorum. Nurettin Topçu’nun isyan ahlâkındaki Sufi, yerli ve devrimci duruşunu sentezleyebileceğimize inanıyorum.

Aytunç Erkin: 18 Ocak’ta sosyal medya hesabınızdan “Türkiye’de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var. Bunun düşünsel ve toplumsal zeminini oluşturmak gerekiyor. Bunun yeni bir siyasi partiye dönüşme ihtimali, göreceği ilgi ve imkanlarla ilgilidir” dediniz. Bu tartışma yarattı. Açar mısınız?  Ne demek istediniz?

Ayhan Bilgen:  Türkiye sorunlarını dış baskılarla değil, iç dinamik ve dengelerle çözmesi her zamankinden daha zorunlu hale geldiği bir döneme giriyoruz. Soğuk Savaş döneminin konjonktürel ve pragmatik özgürlük söylemi yerine Anadolu hafızasındaki dayanışmacı eşitlik anlayışı ile yeni bir paradigma geliştirmemiz gerekiyor. Bunun fikri çerçevesine toplumsal zeminlerde tartışarak Türkiye‘nin ihtiyaç ve yol haritasını birlikte geliştireceğiz. Bunun bir platforma ya da hareket mi yoksa bir partiye mi dönüşmesi gerektiği toplumsal karşılığı ile şekillenecektir. Suriye‘de yaşanacak muhtemel gelişmelerin Türkiye‘de yaşayan Kürtleri de Türkleri de rehin almasına izin vermemeliyiz.

“YENİ BİR MUHALEFET TARZI, SİYASETTE İKTİDAR OLMADAN DA DEĞİŞİMİN ÖNÜNÜ AÇABİLİR”

Aytunç Erkin: HDP’den açıklamanıza yanıt geldi ve “Temennimiz odur ki Bilgen’in ifade ettiği fikirler bu iktidara payanda olmasın ve iktidar tarafından kullanılmasın…” Bu cevabı nasıl buldunuz?

Ayhan Bilgen: Ben ihtiyacı ve siyasetteki tıkanmayı aşmayı öncelikli görüyorum. Siyasetteki sorun, iktidarla muhalefet ardındaki kısır çekişmenin bedelini tüm ülkenin ödemesidir. Yeni bir muhalefet tarzı, siyasette iktidar olmadan da değişimin önünü açabilir. 

İlgili Haber:  Ayhan Bilgen sinyali verdi: Yeni parti mi kuruyor?

Aytunç Erkin: HDP’ye katıldığınız için pişman mısınız?

Ayhan Bilgen: Ben bir insan hakları savunucusu olarak vicdani dayanışma sorumluluğunun gereğini yaptım. Kürtlerin sorununu Türklerin kendilerine dert etmesi, Alevilerin taleplerini Sunnilerin empatisi ile gündemleştirilmesi hepimiz için öğretici olacağı gibi yeni bir çatının da inşasına zemin oluşturacaktır.

HDP GENEL BAŞKANI OLMASINI DEMİRTAŞ MI ENGELLEDİ?

Aytunç Erkin: İddia şuydu: Sizin HDP’nin başkanlığına geçmenizi Selahattin Demirtaş engelledi. Demirtaş neden karşı çıkmış olabilir?

Ayhan Bilgen: Sorunun muhattabı Selahattin Demirtaş olmakla birlikte Türkiye siyasetindeki lider merkezli siyasetin psikolojik etkisinin belirleyici olduğu kanaatindeyim. Liderlik konusunun Max Weber‘in karizma tarifiyle değil, toplumsal siyaset penceresinden ele almayı önemsiyorum. Kişilere endeksli siyasi beklenti ve planlamaların partileri felç ettiğini, toplumu pasifize ettiğini ve kurtarıcı bekleyen bir yere ittiğini düşünüyorum.

Aytunç Erkin: Kobani (Ayn el Arap) olayları… Siz o gün, 6 Ekim’de HDP MYK toplantısında katıldınız mı? Toplantıda MYK tarafından “Halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” denilmişti.

Ayhan Bilgen: Toplantı önceden planlanmadığı için Parti Meclisi toplantısı sonrasında son anda koyulan bir Merkez Yürütme Kurulu olduğu için aynı saatte başka bir programımla çakıştığından katılmadım. Halkın sokaktan çekilmesini sağlayan irade sokağa çıkmasını sağlayan iradeyi de belirler. HDP‘ye yüklenen rol de abartılıdır.

Aytunç Erkin: Kürt siyasi hareketinin Kandil’den kopması zor mu ya da nasıl kopar?

Ayhan Bilgen: Önce silahlı hareketin başladığı sonra legal siyasi arayışların geliştiği ortamlarda bu tabloyu yönetmek kolay değildir. İrlanda‘daki durumun tam tersi Türkiye için geçerlidir.Legal siyaset edilgen pozisyon alıp sorumluluktan kaçınmak yerine kendi işine odaklanıp toplumsal hassasiyet ve beklentilere göre yeniden yapılanmalıdır.

“AK PARTİ’DEN BANA ULAŞAN HERHANGİ BİR TEKLİF YOK”

Aytunç Erkin: Recep Tayyip Erdoğan’dan ya da AKP’den kendilerine katılma teklifi geldi mi hiç?

Ayhan Bilgen: Bana ulaşan herhangi bir teklif yoktur. Ben siyasal ilkeler ve programlar üzerinden yaklaşırım. Kim sorusundan önce nasıl sorusunun cevabına odaklanmadığımız için bugün siyaset kişisel karizma ve hesaplaşmanın arenasına dönmüştür.

Aytunç Erkin: Siyasal İslam’ın geldiği yeri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayhan Bilgen: Teopolitik, zor zamanların kurtuluş simidi gibi görülse de insanlığın deneyimi göz ardı edilmemelidir. Kiliseyle ilgili Avrupa‘da yaşanan süreç, tüm insanlık için büyük kazanımlar ortaya çıkarmıştır. Hilafetin bir savunma aracı olarak Osmanlı‘nın dağılma döneminde gündeme alınması, işgal ve sömürgeye karşı direniş bayrağı hesabını yaptırmıştır. Bugün… Ortadoğu‘da dini siyasetle araçsallaştırmak sadece çatışma ve geriye gidişe hizmet eder. Bir ahlak öğretisi olmadan din, sadece din savaşlarının aracı olur.”

Kaynak: Sözcü

İlgili Haber:  Ayhan Bilgen hakkında flaş iddia: Kucağında bir yığın hayal kırıklığı ile...