DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kars 19°C
Gök Gürültülü

Kars İl Sağlık Müdürü Lazoğlu uyardı: Covid-19 sürecinde risk daha da arttı!

Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, özellikle Covid-19 sürecinde çocuklar için teknoloji bağımlılığı riskinin daha da arttığına dikkat çekerek, “2 yaşından küçük çocukları internet, televizyon veya bilgisayarla tanıştırmak pek uygun bir davranış değildir. Okul öncesi çocuklarımızın günlük 30 dakika internette vakit geçirmeleri yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yıl düzeyindeki çocuklarımızın ise ödevleri haricinde kalan zamanda 45 dakika internet kullanımı yeterlidir. Sonraki yıllarda hafta sonu esnek olunabilir ve 1 saat yeterli olacaktır.” dedi. Lazoğlu teknoloji bağımlılığı konusunda Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Harakani Devlet Hastanesinden daha fazla bilgi alınabileceğini de sözlerine ekledi.

Kars İl Sağlık Müdürü Lazoğlu uyardı: Covid-19 sürecinde risk daha da arttı!
03.03.2021
A+
A-

Kars İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Zakir Lazoğlu, 1-7 Mart Yeşilay Haftası kapsamında çağımızda ciddi bir sorun haline gelen teknoloji bağımlılığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bilinçsiz ve uzun süreli kullanıldığı zaman teknolojinin çeşitli fiziki, sosyal ve duygusal problemlere neden olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Lazoğlu, teknoloji bağımlılığının özellikle Covid-19 sürecinde daha fazla arttığını vurguladı.

Zakir Lazoğlu, çocukların internet veya televizyon kullanım sürelerinin nasıl olması gerektiğini ise şöyle açıkladı.

“2 yaşından küçük çocukları internet, televizyon veya bilgisayarla tanıştırmak pek uygun bir davranış değildir. Okul öncesi çocuklarımızın günlük 30 dakika internette vakit geçirmeleri yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yıl düzeyindeki çocuklarımızın ise ödevleri haricinde kalan zamanda 45 dakika internet kullanımı yeterlidir. Sonraki yıllarda hafta sonu esnek olunabilir ve 1 saat yeterli olacaktır.”

Uzman Dr. Zakir Lazoğlu, vatandaşların teknoloji bağımlılığı konusunda Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Harakani Devlet Hastanesinde bulunan çocuk gelişim uzmanları ve psikologlardan bilgi ve destek alabileceklerini de aktardı.

İşte Kars İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Lazoğlu’nun açıklaması;

“Her yılın ilk haftasını Yeşilay Haftası olarak kutluyor, hafta kapsamında çeşitli etkinliklerle toplumda bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini artırmayı amaçlıyoruz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte toplumda ve özellikle çocuklarda görülen hastalıkların da yön değiştirdiğini gözlemlemekteyiz. Yaşamımızın ortasına teknolojik alet ve internet yerleşmiş bulunmakta ve bu bizim yaşam tarzımız, aile yapımızı , eğitimimizi dahi etkilemekte. Teknolojinin birçok alanda bizlere fayda sağladığı tabi ki göz ardı edilemez. Ancak sağladığı faydalar yanında bilinçsiz ve uzun süreli kullanımında fiziki, sosyal ve duygusal açıdan oluşacak problemlerde kaçınılmaz olmaktadır. Durum böyle olunca hayatımızı kolaylaştıran internet yanında yeni bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep oluyor: Teknoloji bağımlılığı…

COVİD-19 TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI RİSKİNİ ARTTIRDI

Tüm ülke genelinde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan birçok önlemle birlikte özellikle okul çağındaki çocuklarımız okula gidemez parklarda oynayamaz oldular ve evlerinde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldılar. Evde kaldıkları bu süre zarfında tabletler/telefonlarda oyunlar oynuyor veya sosyal medyada vakit geçiriyorlar internette geçirdikleri bu süre zarfında bilinçsiz kullanım yanı sıra interneti kullanma sürelerinin gereğinden uzun olması teknoloji bağımlılığına sebep olmaktadır.

2 yaşından küçük çocukları internet, televizyon veya bilgisayarla tanıştırmak pek uygun bir davranış değildir. Okul öncesi çocuklarımızın günlük 30 dakika internette vakit geçirmeleri yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yıl düzeyindeki çocuklarımızın ise  ödevleri haricinde kalan zamanda 45 dakika internet kullanımı yeterlidir. Sonraki yıllarda hafta sonu esnek olunabilir ve 1 saat yeterli olacaktır. Ebeveyn kontrolünde bilinçli ve yeterli sürede kullanılan internet ile teknoloji bağımlılığı değil güzel faydalarını almış oluruz. Tüm halkımız teknoloji bağımlılığı konusunda ilimizde hizmet vermekte olan Sağlıklı Yaşam Merkezinde ve Harakani Devlet Hastanesinde bulunan çocuk gelişim uzmanlarımız ve psikologlarımızdan bilgi ve destek alabilirler.”

YORUMLAR