Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Iğdır Üniversitesinde “Çiftçi-Öğrenci-Akademi Buluşması” Düzenlendi

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşan Iğdır Üniversitesinde “Çiftçi-Öğrenci-Akademi Buluşması” düzenlenerek bölge üreticilerinin talepleri ve Iğdır Üniversitesinin destekleri üzerine istişare edildi.

“Katma Değeri Yüksek Tarımsal

Iğdır Üniversitesi, 2021 yılında “Katma Değeri Yüksek Tarımsal Ürünler” alanında ihtisaslaşmasının ardından hızlandırdığı çiftçi buluşmalarına bir yenisini daha ekledi.

Bu kapsamda Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda çiftçilerin sorunlarının akademik düzlemde çözülmesi ve bilimsel bilgi alışverişinin sağlanması amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabit Erşahin, il protokolü, çiftçiler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sefa Altıkat, Iğdır Üniversitesinin ihtisas alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ve üretimi yapılan bitkiler hakkında bilgi verdi.

Programda konuşan Rektör Alma ise tarım sektörünün insanoğlu için önemine değindi. Iğdır’ın eskiden beri tarımda önemli bir rol oynadığını ve “Doğu’nun Çukurovası” olarak nitelendirildiğini hatırlatan Rektör Alma, sözlerine şöyle devam etti:

“Eskiden kervan yolları üzerinde önemli bir durak olan Iğdır ilinde, ekonomi büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Aras Nehri’nin suladığı ova, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en önemli bitkisel üretim alanlarından biridir. Hatta öyle ki, ‘Doğunun Çukurovası’ olarak da nitelendirilmektedir. Iğdır ilinde ılıman iklim meyve türlerinin tamamı ile dünyada üretimi yapılan sebze türlerinin tamamına yakın bir kısmı üretilebilmektedir. Tarımsal üretimde, üretim başlangıcından hasada ve hatta hasat sonrasına kadar birçok unsur üretimi doğrudan etkilemektedir. Çeşit seçimi, sulama, gübreleme, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele vb. faktörler tarımsal üretimde oldukça önemlidir. Öyle ki hasat sonrası kayıplarla birlikte, bitki zararlı ve hastalıkları küresel gıda üretiminin %40-45’lere varan kaybından sorumludurlar. Bu kayıp yaklaşık olarak 550 milyar ABD dolarına tekabül etmektedir.”

“Geleceğin Ziraat Mühendislerini Yetiştiriyoruz”

Konuşmasının devamında Ziraat Fakültesinde lisans ve lisansüstü eğitimin verildiğine dikkat çeken Rektör Alma, “Iğdır Üniversitesi bünyesinde kurulan Ziraat Fakültemizde şu an Bitki Koruma, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Toprak ve Bitki Besleme, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarım Ekonomisi, Biyosistem Mühendisliği ve Zootekni Bölümleri mevcuttur. Bu bölümlerde geleceğin ziraat mühendislerini yetiştirilmektedir. Birçok öğrencinin lisansüstü öğrenimleri ve eğitimleri de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tarımla alakalı birçok çalışma da (proje, yeni ürün) yürütülmektedir.” diye konuştu.

“Çiftçilerimiz, Akademisyenlerimiz ve Öğrencilerimizi Bir Araya Getirdik”

Gerçekleştirilen buluşmanın özellikle çiftçi akademisyen bilgi alışverişi anlamında çok önemli olduğunun altını çizen Rektör Alma, Iğdır’ın gelişimine katkı sağlayacak önemli bir program olduğunu ifade etti.

Rektör Alma sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Bugün burada yapmakta olduğumuz bu toplantı ile Iğdır ilinde tarımsal üretimle uğraşan, geçimini tarımdan sağlayan değerli çiftçilerimiz ile Ziraat Fakültesinde bulunan hocalarımızı bir ayara getirdik. Böylece hocalarımız ile çiftçilerimiz karşılıklı bilgi alışverişinde bulunabilecekler. Ayrıca Iğdır Üniversitesinde yürütmüş olduğumuz bir çalışma ile her bir hocamız bir çiftçimizle eşleştirilmiş ve böylece çiftçilerimiz ile Ziraat Fakültesi arasında bir köprü kurulmuştur. Çiftçilerimiz, eşleştiği danışman hocalarımızla 7/24 iletişim halinde bulunabilecekler. Nihai hedefimiz çiftçi ve akademinin bir araya gelerek ortaklaşa çalışması ve Iğdır ilimizi tarım konusunda hak ettiği seviyeye getirmektir.”

Rektör Alma’nın konuşmasının ardından program, çiftçiler ile akademisyenler arasındaki bilgi alışverişi ile devam etti.

Program, Iğdır Üniversitesinin tarımsal uygulama alanlarına düzenlenen teknik gezinin ardından sona erdi.