Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi’ne TS EN 50600 Tasarım Belgesi

– Söz konusu belge, merkezin, güvenilirlik ve iş sürekliliği açısından belirli kriterleri karşıladığını ve veri güvenliği protokollerini uyguladığını doğruluyor

- Söz konusu belge,

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un yüksek güvenlik teknolojisine sahip Esenyurt Veri Merkezi, çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusundaki yetkinliğini belgeleyerek, TS EN 50600 Tasarım Belgesi almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre söz konusu belge, Türk Telekom Esenyurt Veri Merkezi'nin, güvenilirlik ve iş sürekliliği açısından belirli kriterleri karşıladığını ve veri güvenliği protokollerini uyguladığını doğruluyor. Belge aynı zamanda, uyumluluk, rekabet avantajı, enerji verimliliği standartlarını ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili belirli gereksinimleri de içeriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Durmuş Ali Taşkın, Türk Telekom olarak, Türkiye’nin verisini Türkiye'de tutma vizyonu ile veri merkezi yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, "Bu alandaki çalışmalarımızı da veri merkezlerinin güvenilirliği, performansı ve veri güvenliğinin tescili olan global sertifikalar ile taçlandırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Esenyurt Veri Merkezi'nin 2018 yılından bu yana, kurumsal müşterilerine bulut ve veri merkezi hizmetleri sunduğunu belirten Taşkın, TS EN 50600 Belgesi ile tasarımlarının çevresel koşullarının işe uygunluğunu belgelediklerini ifade etti.

Taşkın, bu belge ile enerji verimliliğinin, elektrik ve soğutma alt yapısının, veri hatlarının yedeklilik durumunun iş sürekliliğine uygun olduğunu kanıtladıklarını aktararak, tesisin güvenlik önlemlerinin, koruma sağlama becerisinin ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir çözümler konusunda yetkinliğinin de bir kez daha belgelendiği bilgisini paylaştı.

Türkiye'de ilk defa alınan bu belge ile enerji, soğutma ve veri hatları kesintilerine karşı dayanıklılığın, yetkisiz erişim girişimlerine karşı güvenliğin onaylandığını belirten Taşkın, işletmedeki operasyonel gelişmeleri detaylı inceleme kabiliyetlerinin, Türkiye'nin kalite belgeleme kuruluşu tarafından da teyit edilmiş olmasından mutluluk duyduklarını kaydetti.

Açıklamada yer alan bilgilere göre Türk Telekom, 10 bin metrekareden fazla beyaz alana sahip veri merkezlerinde veri saklama, bulut ve siber güvenlik hizmetleri başta olmak üzere çok sayıda hizmeti yüksek erişilebilirlik ve kesintisizlik ilkesi ile sunuyor. Türk Telekom'un veri merkezleri çevre dostu teknolojileriyle enerji verimliliğini de destekliyor.