Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Boyner ve Nivogo işbirliğiyle bir milyona yakın ürün yenilendi

İSTANBUL (AA) – Boyner,

İSTANBUL (AA) – Boyner, döngüsel ekonomi girişimi Nivogo ile 2021'den bu yana devam eden işbirliği sayesinde çeşitli sebeplerle satışa sunulamayan bir milyona yakın ürünü yenileyerek, yeniden ekonomiye kazandırdı.

Boyner'den yapılan açıklamaya göre, perakende dünyasının en büyük problemlerinden biri olan tekstil atığının önüne geçmek üzere harekete geçen Boyner ve Nivogo'nun söz konusu işbirliği sayesinde yenilenen ürünler, sürdürülebilir moda anlayışıyla kullanıcılarla yeniden buluşuyor.

Sürdürülebilir iş modellerini öncelikleri arasına alan Boyner'in, yenilenen ürünlerle 8 milyar litre su kullanımının ve 10 milyon kilogram karbon emisyonunun önüne geçtiği belirtildi. Bu miktarın, 4,7 milyon insanın bir yıllık içme suyu ihtiyacına eş değer su tasarrufu sağladığı ve 11 bin 319 evin yıllık elektrik ihtiyacına eş değer karbon emisyonunu önlediği vurgulandı.

– Yenilenen ürünler tekrar rafa çıkıyor

Boyner mağazalarında lekeli, kırışık, teşhir ürünü veya reyon defosu gibi sebeplerle satışa sunulamayan ürünlerin yolculuğu, Nivogo'nun yenileme merkezine gönderilmesiyle başlıyor. Yenileme merkezine giden her bir ürünün yenileme ihtiyaçlarını belirlemek üzere bir QR kod tanımlanıyor. Belirlenen kod ile ürünün ihtiyaçlarına uygun en doğa dostu rota optimizasyonu sağlanıyor ve ürünün ihtiyacına göre temizlik, lostra, terzi ve ütüleme gibi işlemler uygulanıyor. Her ürün, yüzde 100 hijyen standardını sağlaması için temizleme atölyesinde gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden geçiriliyor.

Yenileme sonunda ürünlerin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için kalite uzmanları, ürünleri özenle inceliyor. Kalite kontrol aşamasını başarıyla geçen ürünler, yapay zeka temelli akıllı fiyat teknolojisi ile ürünün durumuna göre yeniden fiyatlandırılıyor. Tüm yenilenme sürecini başarıyla geçen ürünler, Boyner Outlet mağazalarında, boyner.com.tr'deki outlet kategorisinde ve Nivogo'nun tüm döngüsel mağazalarında kullanıcılarla bir araya geliyor.

– "Müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Boyner Büyük Mağazacılık Kurumsal İletişim Direktörü Oya Uzun, dünya kaynaklarının sınırsız olmadığını hesaba katarak markaların aksiyonlar alması gerektiğine inandıklarını ve bu yönde projeler geliştirerek sektöre örnek olmayı hedeflediklerini belirterek, "Nivogo ile işbirliğimiz, bu anlayışımızın bir yansıması. Son üç yılda bir milyona yakın ürünü yenileyerek tüketicilerle buluşturduk. Sürdürülebilir modanın sıklıkla konuşulduğu bu günlerde, Nivogo ile işbirliğimiz, tüketiciler nezdinde daha fazla ilgi görmeye başladı. Müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Nivogo ile döngüsel dönüşüm odaklı farklı projeler için çalışmalarımıza devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Nivogo Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa ise Boyner ile üç yıla yaklaşan işbirlikleri olduğunu hatırlatarak, doğrusal ekonomi modeliyle ilerleyen moda sektöründeki problemlere hızlı çözüm getirme hedeflerini gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.