Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

TSKB'den Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri AŞ'ye 25 milyon avro kredi

İSTANBUL (AA) – Türkiye

İSTANBUL (AA) – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri AŞ (BEST) ile şirketin yenilenebilir enerji odaklı transformatör test laboratuvarı yatırımını desteklemek üzere 25 milyon avroluk kredi anlaşması imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, TSKB, nitelikli kalkınma ve sürdürülebilir yatırım odağındaki faaliyetleri desteklemeye devam ediyor. Banka, BEST'in yapacağı transformatör test laboratuvarı yatırımını desteklemek amacıyla 7 yıl vadeli 25 milyon avroluk kredi anlaşması imzaladı.

Yatırım finansmanına ek olarak, orta vadeli işletme sermayesi finansmanı da sağlayan TSKB, bu sayede şirketin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyümesine katkı sunacak.

BEST’in ürün yelpazesi altında güç transformatörleri, dağıtım transformatörleri, kuru transformatörler ve özel tip transformatörler yer alıyor. Yırcalı Holding’in çoğunluk hissesine sahip olduğu BEST, üretiminin yüzde 70'inden fazlasını 85'in üzerinde ülkeye ihraç ediyor.

BEST, TSKB'den sağladığı proje finansmanı kapsamında yapacağı ilave yatırım ile üretim kaynaklarını daha etkin kullanmayı ve yaratacağı ilave istihdam ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

– "Sürdürülebilirlik odaklı finansmana erişimi yeşil dönüşümün anahtarı olarak değerlendiriyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, yenilenebilir enerji sektörünün düşük karbonlu ekonomiye geçişte önemli bir odak alanı olduğunu belirtti.

Türkiye'de yenilenebilir enerjinin toplam kurulu güç içindeki payının yüzde 55'e ulaştığını aktaran Bilgiç, TSKB'nin 2002'den bu yana sağladıkları desteklerle Türkiye’nin bu alandaki kurulu gücünün yüzde 15'ini temsil ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin coğrafi yapısı ve ikliminin tüm temiz enerji tiplerine uygun bir altyapı sağladığına dikkati çeken Bilgiç, "Bunlar arasında güneş ve rüzgâr enerjisi biraz daha ön planda yer alsa da özellikle, hibrit sistemlerin ve iç tüketime yönelik GES projelerinin finansmanında artış trendinin devam edeceğini öngörüyoruz. Enerji yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalar için enerji ve kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi yatırımları da kritik önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

Bilgiç, Sınırda Karbon Düzenlemesi'nden etkilenecek olan sektörlerin hızla dönüşümlerini gerçekleştirmeleri gerektiğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilirlik odaklı finansmana erişimi yeşil dönüşümün anahtarı olarak değerlendiriyoruz. Bu bakış açısıyla, BEST ile imzaladığımız kredi anlaşmasını ülkemizin yenilenebilir enerji alanındaki gücünü pekiştirmesi bakımından çok önemli buluyoruz. Şirketin faaliyet alanında gerçekleştireceği yeni laboratuvar yatırımı ile hizmet kalitesini artırmasına katkı sağlayacağız. Diğer yandan, yatırım finansmanına ek olarak sunduğumuz orta vadeli işletme sermayesi finansmanı ile BEST’in ulusal ve global pazarlarda büyümesine destek olacağız."

– "2024'te BEST'in cirosunu 500 milyon avroya çıkarmayı hedefliyoruz"

BEST Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da şirketin özellikle Kuzey Amerika ve Orta Doğu bölgelerinde artan yenilenebilir enerji yatırımları ve düşük karbon emisyon hedefleri doğrultusunda ortaya çıkan transformatör ihtiyacını karşılayabilecek sayılı firmalardan biri durumunda olduğunu aktardı.

Yırcalı, "Artan talebin karşılanması ve yeni pazarlara yönelik açılımlarla şirketimizin üretim esnekliğinin paralel bir şekilde gelişmesi önem taşıyor. Yeni test laboratuvarı yatırımımızla güç trafosu üretimlerimizi artırmayı, bu sayede 2024'te BEST'in cirosunu 500 milyon avroya çıkarmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.