Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya

Helikopter kazası geçiren İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın, geçirdikleri helikopter kazasında hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi

Reisi ve Emirabdullahiyan’ı taşıyan helikopter dün akşamüstü kaza geçirmişti ve İranlı yetkililer sisli havanın etkisiyle helikopterin yerini tespit etmekte zorlanmıştı. Helikopterin enkazında bu sabah saatlerinde ulaşıldı. 

Bu sabah Reuters’a konuşan İranlı bir üst düzey yetkili, ilk kez Reisi ve Emirabdullahiyan’ın ölümünü duyurdu.

İsmi paylaşılmayan kaynağın açıklamalarından sonra İran devletine bağlı Mehr haber ajansı, “İran Cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanını taşıyan helikopterdeki tüm yolcuların şehit olduğunu” yazdı.

Reuters’a konuşan ikinci bir İranlı kaynak, enkazına ulaşılan helikopterin tamamen yandığını ifade etti. Al Jazeera’nın aktardığına göre helikopterdeki bazı cesetler, “tanınmayacak seviyede” yandı.

Yetkililer, helikopterin neden düştüğü ile ilgili bir bilgi paylaşmadı. 

Reisi’nin ölümünün ardından İran anayasasına göre yürütmenin başına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Muhbir geçecek ve 50 gün içinde seçimler yapılacak. 

Reisi, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde seyahat ediyordu. Devlet televizyonu, olayın meydana geldiği bölgenin İran’ın başkenti Tahran’ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki Jolfa kenti yakınlarında olduğunu açıkladı.

Reisi Pazar günü erken saatlerde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere Azerbaycan’da bulunuyordu.

İranlı yetkililer, pazar günü boyunca kaza yerini bulmaya çalışırken Türkiye de Tahran’a yardım eden ülkeler arasında yer aldı. İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin İran Kızılayı tarafından Akınca İHA’nın tespitlerinden sonra bulunduğunu açıkladı. 

63 yaşındaki Reisi, 2021 yılında Cumhurbaşkanı olmadan önce İran’ın yargı erkinin başındaydı. Ülkenin dini lideri Ali Hamaney’e yakın olduğu da bilinen Reisi, Hamaney’in potansiyel haleflerinden biri olarak görülüyordu.